Potřebujeme více zbraní, žádá Ukrajina. 27 států souhlasilo s intenzivnějšími dodávkami

Potřebujeme více zbraní, žádá Ukrajina. 27 států souhlasilo s intenzivnějšími dodávkami
Autor: Foto: redakce
26 / 02 / 2022, 12:00

Ukrajina hlásí, že nutně potřebuje, zbraně, munice a další pomoc, 27 států i těch mimo NATO přislíbilo, že pošle Ukrajině více zbraňových systémů.

Ukrajina se dočká větší materiální pomoci, uvedla televize Sky New. Vyplynulo to z virtuální ,,dárcovské konference", kterou zorganizoval britský ministr obrany Ben Wallace. Právě zmíněnou pomoc, kterou poskytne 27 států včetně těch stojících mimo NATO, žádá Ukrajina v probíhajícím konfliktu s Ruskem.

Pomoc zahrnuje jednak vojenské vybavení jako protitankové, protiletadlové zbraně, munici, dále zdravotní pomůcky a další vybavení. Západ se stal v ukrajinsko-ruské válce terčem kritiky za to, že Ukrajině nedodává více zbraní a dalších prostředků pro účinnější boj a invazory.

Například Nizozemí se zavázalo, že dodá Ukrajině 200 raket protivzdušné obrany, svou pomoc přislíbilo mimo jiné i Polsko, Slovensko a Česká republika. Ukrajině poskytne zbraně a munici za 188 milionů korun, potvrdila dnes ministryně obrany Jana Černochová na tiskovém brífinku. Jde o pistole, kulomety, útočné či odstřelovací pušky. 

Názor změnilo Německo, které je připraveno dodat Ukrajině 1000 tankových zbraní a 500 raket Stinger.

Podle Sky News přehodnotily i další země svou pomoc, když se stavěly k dodávkám zbraní přinejmenším zdrženlivě. To už nyní neplatí a tyto státy jsou připraveny materiální pomoc poskytnout.

Ostatně další materiální pomoc již potvrdil také šéf NATO Jens Stoltenberg, podle něhož budou dodávky zbraňových systémů na Ukrajinu pokračovat.

Zdroj: Sky News

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace