Americké letectvo bude v rozpočtu pro rok 2020 požadovat peníze na nákup 8 letounů F-15X

Americké letectvo bude v rozpočtu pro rok 2020 požadovat peníze na nákup 8 letounů F-15X
25 / 02 / 2019, 14:30

USAF bude v rámci rozpočtu pro rok 2020 nakonec požadovat peníze na nákup 8 letounů Boeing F-15X, o čtyři méně než původně.

SM informoval o tom, že USAF plánoval nejprve nákup 12 nových letounů F-15X v roce 2020 za 1,2 miliard dolarů. Nyní je to o čtyři letouny méně. Požadavek nákupu 8 těchto strojů bude zahrnuto do rozpočtu pro rok 2020. Letka F-15X by se mohla v rámci dlouhodobého plánu v dalších 5 letech rozrůst na celkem 80.

Boeing vs. Lockheed?

Možné pořízení letounů F-15X však vyvolává otázky, zda jejich nákup nepůjde na úkor F-35. A není to zrovna příliš ,,po chuti" Lockheedu, který stojí za vývojem letounů 5. generace. Americký letecký gigant stačil připomenout některým americkým zákonodárcům, že F-35 je lepším letounem než F-15X.

To zřejmě bylo impulsem pro pět senátorů, kteří napsali dopis Donaldu Trumpovi, v němž nazvali tento stroj ,,zastaralým". Lockheed v prosinci uvedl ve svých materiálech, že F-15X je ve skutečnosti dražší, nestojí 80 milionů dolarů, ale o deset milionů více, má menší dosah a akceleraci než F-35. Nicméně šéfka Lockheedu Marillyn Hewsonová potvrdila, že pokud dojde k nákupu letounů F-15X, nebude to na úkor F-35.

Jednomístný F-15X je nejnovější a zatím nejvýkonnější variantou stroje F-15 Eagle, určeného k vybojování vzdušné nadvlády. Stroj je k dispozici ve dvou verzích - jednomístném F-15CX a dvoumístném F-15EX. Letoun bude vybaven barevným displejem, ponese až 20 protiletadlových střel, bude schopen nést i protilodní a supersonické rakety a hlavně jedna letová hodina bude až o 5000 dolarů levnější než provoz stíhačů F-15C/D.

 

Zdroj: Bloomberg

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace