Potvrzeno. Polsko tento týden podepíše smlouvu na pořízení 32 letounů F-35. První stroj dostane v roce 2024

Potvrzeno. Polsko tento týden podepíše smlouvu na pořízení 32 letounů F-35. První stroj dostane v roce 2024
27 / 01 / 2020, 10:00

Dlouho očekávaný nákup letounů F-35 oficiálně Polsko stvrdí podpisem smlouvy tento týden. Na první letoun 5. generace se pak může těšit v roce 2024.

Tento týden dojde k dlouho očekávanému podpisu smlouvy na dodávku 32 letounů F-35, informoval server Defence24.com. Hodnota kontraktu činí 4,6 miliardy dolarů (původně se předpokládalo 6,5 miliardy dolarů) a první stroje 5. generace by mělo Polsko dostat v roce 2024. Toto datum potvrdili zástupci výrobce letounu Lockheed Martin v září minulého roku na Mezinárodním veletrh obranného průmyslu v Kielcích. První letka strojů F-35 by pak měla být zprovozněna do roku 2026.

Důležité je zmínit v této souvislosti, že na kontrakt se nebudou vztahovat offsety, tedy prohloubení vojensko-technické spolupráce mezi Washingtonem a Varšavou. Polsko se totiž offestů vzdalo a ministerstvo obrany ušetřenou miliardu dolarů, kterou by muselo investovat, raději ušetří na jiné armádní projekty.  

Pro polské letectvo jde o mezník v technickém slova smyslu, ale také o stvrzení tradičně silných americko-polských vazeb.

V prosinci informoval server Defence24.com, že i když je v současné době nákupu 32 stíhačů F-35 za zhruba 6,5 miliard dolarů věnována priorita, není vyloučeno, že k těmto strojům budou v budoucnu ,,přikoupeny" i další letouny F-16. Ty v současné době tvoří páteř polského letectva, které disponuje celkem 48 těmito stroji.


Zdroj: Defence24.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace