Potvrzeno. Spojené arabské emiráty podepsaly velký kontrakt na dodávku 50 letounů F-35. Nový americký prezident chce přezkoumat podmínky dohody

Potvrzeno. Spojené arabské emiráty podepsaly velký kontrakt na dodávku 50 letounů F-35. Nový americký prezident chce přezkoumat podmínky dohody
Autor: flickr.com (CC BY 2.0)|Popisek: F-35
24 / 01 / 2021, 13:00

Doslova na poslední chvíli funkčního období nyní již bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa byl stvrzen kontrakt mezi USA Spojenými arabskými emiráty (SAE) na dodávku 50 letounů F-35 a 18 bezpilotních letounů MQ-9 Reaper v celkové hodnotě přes 23 miliard dolarů. Nový prezident Joe Biden však bude chtít dohodu ještě přezkoumat.

Jedním z posledních kroků Donalda Trumpa ve funkci amerického prezidenta bylo dovedení velké zbrojní zakázky směřující do SAE do úspěšného konce (SM informoval). SAE v rámci podepsané dohody mezi oběma stranami posílí 50 letounů F-35 a 18 bezpilotních letounů MQ-9 Reaper v hodnotě 23,4 miliardy dolarů. Zatím není jasné, v jakém období budou stíhače 5. generace SAE dodány, agentura Reuters uvedla rok 2027.

Podle této agentury pak byla dohoda stvrzena v poslední den Trumpovy administrativy. Pro odcházející hlavu státu bylo podepsání kontraktu jednou z posledních priorit ve funkci, SAE jsou důležitým americkým spojencem na Blízkém východě, a Trump se zasadil o normalizaci vztahů Izraele a SAE v rámci ,,nové politiky", kdy došlo k navázání diplomatických styků mezi SAE, Bahrajnem na jedné straně, a Izraelem na straně druhé.

Na podmínky či obsah kontraktu si ovšem chce ,,posvítit" nový šéf Bílého domu Joe Biden, jenž chce dohodu nechat přezkoumat. I významní politikové z řad Demokratické strany nejsou rozhodně s kontraktem konformní. Namítají, že prodej vysoce pokročilého vojenského materiálů právě SAE může vést ke zneužití technologie, protože SAE pojí čínské a ruské vazby. V prosinci loňského roku se pokusil americký Senát zablokovat nyní již podepsanou dohodu, ale snaha se nakonec minula účinkem.

Vnitřní problém s dohodou má i nově nastupující ministr zahraničí Anthony Blinken a další vlivní demokraté. Podle Blinkena je tento kontrakt potenciální hrozbou pro postavení Izraele a jeho vojenské převahy na Blízkém východě. Server Defense News uvedl, že není zatím jasné, že se pokusí nová Bidenova administrativa o rozvázání dohody. Nicméně, jak už jsme uvedli, bude se jí určitě v nějakém režimu zabývat.

Letouny včasné výstrahy GlobalEye pro SAE

SAE kromě velkého zbrojního ,,balíčku" od USA posílí letouny včasné výstrahy GlobalEye od švédské společnosti SAAB. Nová smlouva, signovaná 30. prosince minulého roku, je vlastně rozšířením kontraktu podepsaného v závěru roku 2015, kdy si SAE objednaly 2 tyto letouny (v roce 2017 pak přikoupily třetí), o další 2 stroje. Celková hodnota nového kontraktu pak činí 1 miliardu dolarů, uvedl server Defense News. SAE projevily zájem o další 2 stroje v roce 2019.

 

Zdroj: Reuters, Defense News

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace