USAF kupuje lehké bitevní letouny A-29 Super Tucano a AT-6 Wolverine

USAF kupuje lehké bitevní letouny A-29 Super Tucano a AT-6 Wolverine
Autor fotografie: flickr.com (public domain)|Popisek: Embraer A-29 Super Tucano
27 / 10 / 2019, 15:00

Americké letectvo pořizuje do své výzbroje turbovrtulový letoun Embraer A-29 Super Tucano a stroj Textron AT-6 Wolverine. Informoval o tom server Defense News.

USAF vybírala v rámci programu OA-X lehké bitevníky, volba padla na dva - A-29 Super Tucano a Textron AT-6 Wolverine. Podle serveru Defense News koupí USAF 2-3 kusy od každého letounu. Kontrakt na pořízení A-29 Super Tucano má být uzavřen před koncem tohoto roku, smlouva na nákup letounů AT-6 Wolverine pak začátkem roku příštího.

Na počátku soutěže proti sobě stanulo několik uchazečů, mimo jiné Leonardo M-346F, BAE Systems Hawk či OV-10 Bronco. Kromě Super Tucana a Wolverine ještě Textron dodal do soutěže stroj AirLand Scorpion. Ten však posléze odpadl, jakož i další, a zbyly tak dva letouny. USAF se nakonec rozhodla pořídit oba. 

                                                          Textron AT-6 Wolverine (CC BY-SA 2.0)

 

Cesty letounů se posléze rozdělí. Zatímco stroje AT-6 budou umístěné na Nellisově letecké základně v Nevadě pro další testování a rozvíjení operační taktiky, letouny A-29 poputují na leteckou základnu Hurlburt Field na Floridu.

Stroje A-29 Super Tucano mohou být vyzbrojeny laserem naváděnými pumami GBU-12 a GBU-58. Letouny se mohou také účastnit misí během noci, jsou pro to vybaveny moderními senzory. Před několika lety afghánské letectvo nakoupilo Super Tucana, které nahradily ruské vrtulníky Mi-35. Super Tucana se účastnily například kampaně proti příslušníkům hnutí Tálibán v Afgánistánu. Textron AT-6 je pak k dispozici také v neozbrojené verzi a slouží jako cvičný letoun pro americké námořnictvo.

Výhodou obou letounů jsou pak rovněž nízké provozní náklady, což je jeden z významných faktorů, k nimž USAF při jejich pořizování přihlédla.

 

Zdroj: Defense News

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace