KOMENTÁŘ: Použije Rusko na Ukrajině chemické zbraně? Putin se asi přepočítal

KOMENTÁŘ: Použije Rusko na Ukrajině chemické zbraně? Putin se asi přepočítal
Autor fotografie: Pixabay
17 / 03 / 2022, 15:00

Poté, co prezident Putin aktivoval strategické raketové síly se hovoří o tom, zda Rusko použije, nebo může použít, chemické zbraně. V této oblasti je těžký výklad.

Mohou to být dráždivé látky jako používá policie, defolianty jako byl Agent Orange nasazený USA ve Vietnamu, nebo bojové plyny typu Yperit z 1. světové války, nebo nervově paralyzující jako VX.

Ale nasazení bojových plynů je mezinárodními konvencemi zakázáno, stejně jako biologické zbraně. Toto ale zvláštně neplatí pro ničivější jaderné zbraně.

Již za války v Sýrii bylo „podezření“ na použití chemických zbraní. Jejich výhodou je, že je vítr odfoukne a později jsou těžko detekovatelné, radioaktivita zůstává. Jenže vítr se může obrátit. Takže použití chemických zbraní je velmi riskantní.

Co by mohlo fungovat jsou dráždivé látky, jež oslepí a na určitou dobu znebojeschopní protivníka, ale nejsou konvencemi zakázány, nejsou smrtící. Při jejich náhlém použití dojde k slzení apod. takže voják těžko použije efektivně jakoukoliv zbraň, pokud není zcela autonomní, ale i tak musí vidět cíl.

V případě nasazení bojových plynů dojde k válečnému zločinu, může dojít k otravě vlastních sil a potvrdí to, v jak tragické situaci ruské politické vedení a ruská armáda je. Rusko má velké politické, materiální a ekonomické ztráty. Prezident Putin však u mnohých Rusů získal body. Ztrátu by utrpěl, pokud z konfliktu zcela vycouvá a vyklidí dobitá území. Ale pokud ještě území rozšíří, nebo jako „mírotvůrce“ konflikt zamrazí a udrží si dané oblasti, bude stále „populární“, jako „silný“ prezident.

Tak jako aktivace strategických balistických jaderných sil, i hrozba použití chemických zbraní jsou možná jen součástí psychologických operací (PSYOPS) proti Ukrajině. Ta hrůza z účinků chemických či jaderných zbraní může ukrajinské vojáky psychicky deptat. Ale Putin se mohl přepočítat a spíše je to posiluje, protože budou bránit své rodiny proti takovému fanatikovi za každou cenu.

A celá věc není o Rusech a Ukrajincích, vždyť v ČR žijí obě národnosti a jsou smíšená manželství a nikde není problém. Je to o mocenských zájmech lidí jako Putin, Lavrov, Šojgu a další. Nesuďme národy, suďme ty, kteří za to mohou. Mladí muži a ženy a děti budou umírat v bojích, zatímco viníci budou ve svých palácích a v bezpečí. Pokud by se Putin rozhodl nasadit chemické nebo jaderné zbraně, odsoudí na smrt tisíce lidí, a to i vlastních.

Zdroj: analýza SM

Tagy článku