Povolební analýza: Sněmovnu opustí polovina členů Výboru pro obranu. Kdo naopak pokračuje?

Povolební analýza: Sněmovnu opustí polovina členů Výboru pro obranu. Kdo naopak pokračuje?
Autor fotografie: Foto: redakce|Popisek: Výbor pro obranu
09 / 10 / 2021, 19:30

Skončily volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a již známe také jejich výsledky. Koalice SPOLU a Piráti a STAN mají podle dosavadních vyjádření největší šanci sestavit většinovou vládu. Jak volby dopadly pro dosavadní členy sněmovního výboru pro obranu? Z jeho osmnácti členů mandát ve volbách znovu získala polovina poslanců. Mandát obhájila předsedkyně výboru Jana Černochová (ODS), a jediný místopředseda, Radovan Vích (SPD).

Výbory a další orgány nové Sněmovny budou přirozeně vznikat v následujících dnech a týdnech. V řadách koalice SPOLU mandát obhájila stávající předsedkyně Výboru pro obranu Jana Černochová (která rovněž získala vysoký počet preferenčních hlasů – 35 tisíc) a poslanci Karel Krejza, kterého voliči potvrdili na prvním místě kandidátky, Pavel Žáček (všichni ODS) a Jan Bartošek (KDU-ČSL). Z dosud vládního hnutí ANO pokračuje mandát poslancům Pavlu Růžičkovi, Michalu Ratiborskému a Josefu Bělicovi. Mandát také obhájil stávající ministr obrany Lubomír Metnar.

Za hnutí ANO mandát naopak neobhajovali, nebo neobhájili poslanec Josef Hájek, místopředseda Výboru pro obranu, Jan Řehounek, předseda Podvýboru pro akvizice Ministerstva obrany, Karla Šlechtová, bývalá ministryně obrany, a poslanec Radek Zlesák. V řadách koalice Piráti a STAN došlo v důsledku preferenčních hlasů voličů pro kandidáty STAN k významným posunům, které znamenají, že  v nadcházejícím období nebudou poslanecký mandát vykonávat členové Pirátů Jan Lipavský, dosavadní místopředseda Výboru pro obranu, ani Petr Třešňák.

Za hnutí Svoboda a přímá demokracie budou pokračovat ve výkonu mandátu poslance Radovan Vích, dosavadní místopředseda Výboru pro obranu, a poslanec Jaroslav Dvořák. Kvůli celkovému výsledku ČSSD a KSČM, jež nedosáhly na hranici 5 % potřebnou pro vstup do dolní komory, Sněmovnu opouštějí místopředsedové Výboru pro obranu, sociální demokrat Antonín Staněk, a komunista Alexander Černý.

 

 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.