Před 55 lety vystoupal do kosmu German Titov, druhý sovětský kosmonaut ve vesmíru

Před 55 lety vystoupal do kosmu German Titov, druhý sovětský kosmonaut ve vesmíru
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: raketa
08 / 09 / 2016, 19:00

German Titov patří k významným, ale méně známým kosmonautům, který žil dlouho ve stínu svého slavnějšího kolegy Gagarina.

Již od mládí jej uchvátilo letectví a elektrotechnika. Nejprve se stal stíhačem u leningradského vojenského okruhu Koncem roku 1959 pak dostal nabídku se stát budoucím kosmonautem. Pak začala etapa lékařských prohlídek, nácviků, učení.

Po roce 1961 dostal za své zlepšovací návrhy a iniciativu jako dvojka Gargarina Leninův řád a téhož roku 7. srpna v kosmické lodi Vostok 2 sedmnáctkrát obletěl Zemi jako druhý kosmonaut SSSR. Byl předtím záložním kosmonautem pro první let kosmonauta Jurije Gagarina do vesmíru v lodi Vostok 1. Později se stal členem redakční rady časopisu Aviacia i kosmonavtika, předsedou Společnosti sovětsko-vietnamského přátelství.

Pak pokračoval ve studiu na vojenské letecké akademii. Po skončení byl zkušebním pilotem nových typů letadel. Pak znovu škola, tentokrát vojenská akademie generálního štábu. V sovětském kosmickém programu působil na různých pozicích až do svého odchodu do důchodu v roce 1992. V roce 1995 byl zvolen jako poslanec do státní dumy, tj dolní komory ruského parlamentu za komunistickou stranu Ruska. Získal desítky různých vyznamenání a byl po něm pojmenován kráter titov na odvrácené straně Měsíce.

German Titov zemřel na infarkt 20. září 2000.

 

Zdroj: Wikipedia

Tagy článku