Přední zbrojní společnosti na obranném veletrhu v Kielcích uvedou své novinky

Přední zbrojní společnosti na obranném veletrhu v Kielcích uvedou své novinky
Autor fotografie: Michał Derela, CC BY-SA 4.0|Popisek: Bojové vozidlo pěchoty Borsuk
04 / 09 / 2022, 13:00

Na mezinárodním veletrhu zbrojní a bezpečnostní techniky MSPO 2022, který se koná příští týden v polských Kielcích, předvedou světové zbrojovky zástupcům odborné i laické veřejnosti své novinky a další produkty. Na co se tedy mohou návštěvníci akce těšit?

Na mezinárodním obranném veletrhu MSPO 2022 nebudou samozřejmě chybět přední zbrojní ,,hráči" z celého světa, jež budou prezentovat účastníkům této prestižní akce. Finská Patria ukáže návštěvníkům vozidlo Patria AMVXP, což je modernizovaná verze původního modelu obojživelného obrněného transportéru. Pro tyto stroje se před časem rozhodla slovenská vláda v rámci kritizovaného tendru, které budou pořízeny mezivládní dohodou (G2G). Cena za vozidla se vyšplhala k 450 milionům eur. Patria AMVXP se vyznačuje vylepšenou mobilitou, průchodností terénem, schopnosti přežití, zvýšila se rovněž odolnost proti improvizovaným výbušným zařízením -  IED.

Americký zbrojní gigant Raytheon přiveze do Polska protitankovou munici, vylepšené rakety Javelin. Návštěvníci nebudou ochuzeni ani o přesně naváděnou dělostřeleckou munici Excalibur. Raytheon má svou pobočku i v Polsku a dlouhodobě spolupracuje s tamními ozbrojenými silami.

Italská společnost Leonardo na veletrhu představí například stroj AW139M, což je ozbrojená varianta středního vrtulníku AW139, nebo lehký víceúčelový vrtulník AW109. Lehká flexibilní platforma pojme až 6 pasažérů, nabízí zvýšenou bezpečnost a komfort pro celou posádku. Návštěvníci stánku General Dynamics se pak mohou těšit na hlavní bojový tank Abrams a další pozemní platformy.

Zpět do vzduchu - Polsko se poohlíží po nových bitevních vrtulních, dva američtí konkurenti chtějí dodat své stroje - Boeing svůj vrtulník AH-64 Apache a Bell stroj AH-1Z Viper. Zatímco první jmenovaný již do Polska v minulosti zavítal, druhý z nich uvidí zájemci vůbec poprvé. Nebude chybět ani vrtulník UH-1Y Venom, Bell na zbrojní veletrh přiveze rovněž na ukázku svůj konvertoplán V-22 Osprey, jehož první let se uskutečnil v roce 1989, nicméně zařazen do služby byl až o 18 let později. Na veletrh zavítají také drony Bayraktar TB2 a jejich výrobce, turecká společnost Baykar. Vůbec turecká účast bude tento rok hojná. Kromě Baykaru se představí na MSPO 2022 přední zbrojovky jako například Aselsan, Asfat či Havelsan.

Ani domácí, tedy polské firmy se nebudou nechat zahanbit a budou chtít návštěvníkům prezentovat své novinky. Státní zbrojní koncern PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa), respektive firmy, jež jsou do něj začleněné, mimo jiné předvedou očekávané bojové vozidlo pěchoty Borsuk. BVP Borsuk o hmotnosti 25 t tvoří 3 členové posádky a 6 členů výsadku, je tedy srovnatelné v organizační struktuře s BVP-2. Klíčovou součástí Borsuku je bezosádkový bojový modul ZSSW-30, za jehož vývojem stojí již firma HSW a WB Electronics a má být důkazem toho, že Poláci jsou schopni vyvinout také moderní konkurenceschopný domácí bojový modul.

Společnost HSW ukáže samohybnou houfnici Krab. Kolový obrněný transportér Rosomak 8 × 8 si rovněž najde na MSPO 2022.

MSPO 2022 tak návštěvníkům bude tento rok prezentovat zajímavý mix vzdušné a pozemní techniky, některá technika bude k vidění vůbec poprvé.  Protože na veletrhu má tentokrát silné zastoupení USA či Turecko, bude se určitě na co dívat.Zdroj: Defence24

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.