Předseda Podvýboru pro akvizice Řehounek: Munice z domácí produkce a spolupráce s českým průmyslem, bez toho smlouva na děla nebude

Předseda Podvýboru pro akvizice Řehounek: Munice z domácí produkce a spolupráce s českým průmyslem, bez toho smlouva na děla nebude

Podle vládního poslance, člena Výboru pro obranu a předsedy Podvýboru pro akvizice Ministerstva obrany Jana Řehounka (ANO) si francouzská společnost NEXTER uvědomuje, že bez zajištění požadované míry zapojení českého průmyslu do akvizice děl CAESAR smlouva nebude. Vyjádřil naději, že s příchodem náměstka Koudelky se nebudou opakovat excesy z dob náměstků Říhy či Koštovala.

  • Při nákupu děl CAESAR byla dopředu ministerstvem obrany vyhlášena podmínka zapojení domácího průmyslu ve výší alespoň 40 procent. O míře zapojení českého průmyslu ale podle nejnovějšího vyjádření MO ještě jasno není a probíhají o tom jednání s dodavatelem. Je podíl českého průmyslu podle Vás jeden z klíčových parametrů?

Ministerstvo již ve své strategii vyzbrojování, kterou schválila před lety vláda, jasně deklarovalo, že bude podporovat domácí průmysl. Důraz na jeho zapojení je nezbytný ze dvou důvodů. Prvním z nich je budování vlastních kapacit, zvyšování soběstačnosti a tím vlastní bezpečnosti. Druhý aspekt je ekonomický, tj. přenos know-how do českých podniků, vytváření kvalifikovaných pracovních míst, odvod daní apod. Paradoxně, když se projekt z tohoto pohledu dobře nastaví, tak pro českou ekonomiku může přinést více, než za něj stát zaplatí. Před čtrnácti dny jsem jako předseda svolal podvýbor pro akvizice, kde jsme se zástupci MO a generálního štábu rozebírali jednotlivé akviziční projekty a řada došla samozřejmě i na nákup děl CAESAR. Byli jsme ujištěni, že jednání s dodavatelem, firmou NEXTER, postupují dle harmonogramu a téma zapojení domácího průmyslu, tak jak jej několikrát zmínil i pan ministr, je oběma stranami vnímána velmi vážně. Je jasné, že samotné dělo v české republice asi nevyrobíme, ale veškeré podpůrné komponenty jako podvozek, kabinu, kabeláž apod. zde vyrobit umíme. Zároveň zdejší firmy by měly být zapojeny do finální montáže a následně také do podpory životního cyklu. Samostatným tématem je také výroba munice. Historicky Československo byla velmoc v oblasti výroby munice a dodnes zde několik podniků úspěšně vyrábí munici nebo komponenty pro zákazníky z celého světa. Upřímně neumím si představit, že by ministerstvo podepsalo smlouvu na nákup, aniž by podíl domácího průmyslu byl maximalizován, jasně vymezen a zasmluvněn.

  • Pokud by z jakéhokoli důvodu francouzský partner nechtěl vyhovět českým požadavkům na zastoupení českého obranného průmyslu na zakázce, je podle Vás správně, aby česká strana trvala na svém i za cenu i za cenu odstoupení od nákupu?

Ministerstvo od začátku transparentně deklarovalo tento požadavek. Členové výboru tento požadavek jednoznačně podporují. A věřím, že NEXTER, který již v ČR spolupracuje na strategické zakázce vozidel TITUS, si uvědomuje, že bez toho smlouva nebude. Zní to sice lehce protekcionisticky, ale doba se změnila. Takto postupuje každý stát. Myslím, že naše české podniky, které exportují, by o jednání v jiných zemích mohli vyprávět.

  • Jedná z klíčových otázek, je i to, kde by se pro česká děla vyráběla munice. Jestli by jí Armáda ČR kupovala z Francie nebo by se vyráběla v rámci kapacit domácího průmyslu. Měla by podle Vás česká strana trvat na výrobě munice českými firmami?

V případě běžné munice ať už s krátkým nebo prodlouženým dostřelem by se jednoznačně mělo jednat o domácí produkci, například v rámci licence od NEXTER. Máme zde několik podniků, které mají v této oblasti výborné reference, např. EXPLOSIA a.s nebo STV GROUP a.s.. Jsem přesvědčen, že z hlediska bezpečnosti dodávek, bychom měli udržovat schopnost na území České republiky munici vyrábět.

  • Je podle Vás ministerstvo obrany dostatečně aktivní ve vyjednávání, respektive hájí podle Vás dostatečně české národní zájmy při nákupu děl CAESAR?

Jako poslanci se jednání neúčastníme, takže těžko hodnotit. Důležitý bude výsledek. Na posledním zasedání jsme ale jasně řekli, že pokud MO nebude dělat maximum a nebude dělat akviziční projekty dobře, těžko může počítat s podporou výboru při navyšování rozpočtu. Věřím však, že lidi od pana ministra, ať už náměstek pro akvizice Lubomír Koudelka nebo náměstek pro průmyslovou spolupráci Tomáš Kopečný a jejich týmy tvrdě vyjednávají s dodavatelem a dobře hájí zájmy ČR. V zásadě musím říct, že příchod náměstka Koudelky ve mně vzbudil naději, že se již nebudou opakovat excesy z dob náměstků Říhy či Koštovala.

Tagy