Radek Koten, předseda výboru pro bezpečnost PSP ČR, na IDETu 2019 v rozhovoru s Martinem Lankem, prezidentem Národní stálé konference o bezpečnosti, připomněl závazek státu navýšit výdaje na obranu na 2 % HDP, přičemž za důležitou označil v rámci tohoto navýšení podporu domácího průmyslu. Za určitý problém označil ve věci vojenských akvizic zákon o zadávání veřejných zakázek, při jehož aplikaci dostává zpravidla přednost kupní cena. U vojenských nákupů však podle Kotena rozhodující cena být nemá, tento parametr označil doslova za "naprosto scestný", protože klíčovou je zde ochrana našich vojáků, a my musíme bránit bezpečnost našich vojáků, jejich životy.
Podobné téma bylo probíráno již loni na podzim během Future Forces Fora. Nejde o teoretickou debatu, ale velmi úzce a konkrétně se váže na probíhajcí největší zbrojní tendr v historii samostatné České republiky - pořízení bojových vozidel pěchoty. Již v únoru letošního roku ministr obrany Lubomír Metnar řekl, že "kritérium ochrany života vojáka je pro nás v tendru na nová BVP na prvním místě."
Psali jsme
Nejen přehlídka nejmodernější technika byla k vidění na tradičním veletrhu Future Forces v pražských Letňanech. Součástí byla i debata...
"Kdybych měl rozhodovat já, zaměřil bych se na technologie, jako jsou reaktivní pancíř, vrstvený pancíř, rušičky střel, což jsou nejlepší technologie pro ochranu posádky," řekl v březnovém rozhovoru pro Security Magazín armádní expert Jaroslav Macošek, velitel mechanizovaného družstva Aktivních záloh AČR. Podle jeho názoru je v tomto ohledu nejlepším z nabízených BVP Puma nasazovaná Bundeswehrem a vyráběná společností PSM. A vozidlo, které je s nejvyšší pravděpodobností z tendru vyřazeno, protože nesplňuje armádní požadavek na osm převážených vojáků výsadku (do Pumy se vejde šest vojáků), a na konci března sdělený požadavek na osádkovou věž (Puma je nabízena jen s bezosádkovou věží).
Psali jsme
SM přináší rozhovor se střeleckým instruktorem a odborníkem na armádní problematiku Jaroslavem Macoškem o žhavých tématech současnosti,...
Z hlediska bezpečnosti, a to má armáda samozřejmě pravdu, nejde jen o úroveň pasivní nebo aktivní ochrany, ale také o schopnost vozidla účinně zasahovat protivníka. Zničit jej dříve, než zničí on nás, přičemž od osádkové věže armáda očekává schopnost osádky řešit operativněji a v relativně větším bezpečí případná technická selhání. Nicméně pokud jde o schopnost zasahovat cíl, ani v tomto ohledu patrně nejlépe chráněná Puma nezaostává, naopak. Při zkouškách v létě 2017 na Libavé dosáhla 92,5 % zásahů, přičemž druhé vozidlo v pořadí nedosáhlo ani 50 %.
Radek Koten dále v rozhovoru zmínil potřebu kromě kvalitní techniky dbát také na přípravu vojáků k obsluze této techniky, a obecně branné připravenosti obyvatelstva. Zmínil mj. obecný nedostatek řidičů nákladních vozů, přičemž armáda v minulosti právě tuto profesi ve značném množství produkovala. Tématem rozhovoru byla také akvizice víceúčelových vrtulníků. Podle Kotena by měly být specifické potřeby armády zohledněny v maximální míře. A na závěr přišla řeč také na zákon o soukromých bezpečnostních službách, který také patří do gesce Výboru pro bezpečnost. Podle předsedy výboru je sestavení zákona, který bude vyhovovat všem, složité, a ve druhém čtení očekává mnoho pozměňovacích návrhů.
Tagy