Předsedkyně výboru Černochová k nákupu děl: Zapojení českého průmyslu je klíčové. Na tom musíme trvat

Předsedkyně výboru Černochová k nákupu děl: Zapojení českého průmyslu je klíčové. Na tom musíme trvat
Popisek: Jana Černochová
19 / 10 / 2020, 17:45

Podle předsedkyně sněmovního Výboru pro obranu je míra zapojení českého průmyslu do akvizic Ministerstva obrany klíčovou. A i při nákupu samohybných děl CAESAR musí podle ní česká strana trvat na svém, a to i za cenu ohrožení celé akvizice. Nepředpokládá však, že by francouzský partner požadavku nevyhověl. Postup ministerstva v současné fázi nechce hodnotit.

  • Při nákupu děl CAESAR byla dopředu ministerstvem obrany vyhlášena podmínka zapojení domácího průmyslu ve výši alespoň 40 procent. O míře zapojení českého průmyslu ale podle nejnovějšího vyjádření MO ještě jasno není a probíhají o tom jednání s dodavatelem. Je podíl českého průmyslu podle Vás jeden z klíčových parametrů?

Ano, zapojení českého průmyslu do jakékoliv akvizice je pro mě klíčové. Nejenom proto, že peníze, které slouží k nákupu výstroje, výzbroje a služeb pro naši armádu podpoří naši ekonomiku a zaměstnanost, ale i kvůli přenosu know-how a zvyšování konkurenceschopnosti. Je to jeden ze způsobů, jak zajistit, že v případě krize i u systémů, které neumíme plně vyrobit, budeme schopni je udržet v provozu a bojeschopné.

  • Pokud by z jakéhokoli důvodu francouzský partner nechtěl vyhovět českým požadavkům na zastoupení českého obranného průmyslu na zakázce, je podle Vás správně, aby česká strana trvala na svém i za cenu odstoupení od nákupu?

Pokud by se tak stalo, pak je nutné trvat si na svém i za cenu, že by to ohrozilo akvizici předmětného systému. Nepředpokládám však, že by francouzská strana odmítala zapojení českého obranného a bezpečnostního průmyslu. Je to hodně na českých vyjednavačích.

  • Jedna z klíčových otázek, je i to, kde by se pro česká děla vyráběla munice. Jestli by jí Armáda ČR kupovala z Francie nebo by se vyráběla v rámci kapacit domácího průmyslu. Měla by podle Vás česká strana trvat na výrobě munice českými firmami?

Pokud máme na výrobu předmětné munice kapacitu, pak jistě ano.

  • Je podle Vás ministerstvo obrany dostatečně aktivní ve vyjednávání, respektive hájí podle Vás dostatečně české národní zájmy při nákupu děl CAESAR?

V tuto chvíli mohu jen těžko postup ministerstva hodnotit. Jednání ještě neskončila a až budeme spolu s kolegy seznámeni s výsledkem vyjednávání, udělám si názor.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace