Premiér Babiš o armádních nákupech: Zakázky škrtat nechceme

Premiér Babiš o armádních nákupech: Zakázky škrtat nechceme
Autor fotografie: Miloslav Hamřík, Pixabay|Popisek: Andrej Babiš
13 / 05 / 2020, 14:15

Během dvou měsíců premiér Babiš zásadním způsobem přehodnotil svůj přístup k armádní zakázce na pořízení 210 pásových BVP. Zatímco 17. března prohlásil na tiskové konferenci, že "asi dneska okamžitě nepotřebujeme bévépéčka" a o měsíc později pro Českou televizi uvedl: "V této chvíli asi není situace na to, abychom kupovali BVP za 50 miliard. Víceméně jsme se domluvili s resortem obrany, že to přibrzdíme," dnes řekl, že je důležité pokračovat v investicích a že je potřeba armádu kompletně přezbrojit a zbavit ruské techniky. A zmínil i množství dalších modernizačních projektů včetně akvizice děl ráže 155 mm, terénních vozidel, protiletadlových systémů nebo balistických vest.

Nejen v kontextu hospodářského útlumu zpochybňovaný tendr na pořízení 210 pásových bojových vozidel pěchoty v hodnotě přes 50 miliard korun bude navzdory předchozím premiérovým výrokům pokračovat. Před měsícem byl s ministrem obrany "víceméně" dohodnutý, že projekt "přibrzdí", což mnozí hodnotili jako jeho faktický konec v nastavených parametrech, na dnešní tiskové konferenci, která mj. následovala po jednání sněmovního výboru pro obranu, premiér doslova uvedl: "Je důležité pokračovat v investicích. Čelíme velkému propadu HDP, očekává se propad 587 miliard. Je potřeba, abysme armádu kompletně přezbrojili a zbavili se ruské techniky. Velká debata je o samozřejmě o bojových vozidlech pěchoty, hledáme varianty financování, ale byla by škoda, kdybychom tuto zakázku odložili. Myslím, že bysme měli pořídit 210 BVP."

Co se od března nebo dubna, kdy zakázku zpochybnil, změnilo, nezmínil. Uvedl, že zakázka je na dobré cestě. Podle ministra Metnara je více než polovina stávajících BVP-2 nepojízdných. Informaci doplnil náměstek ministra obrany pověřený řízením sekce akvizic Lubor Koudelka. Podle něj by smlouva na dodání nových vozidel mohla být uzavřena do konce roku s tím, že její financování a dodávky budou rozloženy do šesti let. To je dáno termínem, do kdy se Česká republika zavázala poskytnout Severoatlantické alianci moderní těžkou brigádu, jejíž výzbroj se bude opírat jednak o moderní hlavní bitevní tanky, jednak o pásová BVP mechanizované pěchoty. Ministerstvo plánuje u tří společností, které v tendru pokračují (tedy BAE Systems, GDELS a Rheinmetall), zjistit, zda bude možné splátky odložit. Ministr obrany Metnar i náčelník generálního štábu Opata opět odmítli úvahy o modernizaci stávajících BVP jako neperspektivní a nerealizovatelnou.

Premiér Babiš dále uvedl, že armáda potřebuje nová terénní vozidla, které nahradí stávající UAZy, což doplnil informací, že "se objevily případy, kdy některá auta nevyjela, když byla potřeba s koronavirovými opatřeními." Tendr na 1200 automobilů kategorie SUV, která mají nahradit UAZy 469 a Land Rover Defendery, byl Ministerstvem obrany zrušen den před Štědrým dnem 2019.

Ministerstvo obrany je podle Babiše rovněž "ve finální fázi tendru" na děla ráže 155 mm, jež mají u profesionální armády nahradit 152mm samohybné houfnice DANA, a informoval o podpisu rámcové smlouvy na dodávku 47 tisíc neprůstřelných vest od společnosti STV Group v hodnotě 1,67 miliardy vč. DPH. Vesty mají být dodávány v letech 2020-2025. STV Group uspěla ve výběrovém řízení loni na jaře.

Ministr Metnar dále zdůraznil přínos armádních zakázek pro český průmysl a návratnost vynaložených nákladů prostřednictvím daní. Spolu s premiérem poděkovali armádě za nasazení při zvládání epidemie a uvedl, že rozpočet Ministerstva obrany by neměl být na prvním místě, když se hledají úspory: "Vím, že se musíme zbavit zastaralé ruské techniky, jsou útvary, kde je technika stará až 40 let. Armáda vždycky pomáhá a nemůže být na prvním místě, když se má škrtat. (...) Celkem jsou nyní plánovány projekty za 68 miliard korun, 65 miliard půjde do HDP a 27 miliard do daňových odvodů. V souvislosti s těmito projekty by mohly být investovány až 2 miliardy korun do výzkumu a vývoje,“ dodal ministr obrany. Plánovanými projekty má na mysli pořízení BVP, děl ráže 155 mm a protivzdušných systémů krátkého dosahu SHORAD, které nahradí stávající systém KUB. Ruku v ruce s pořízením děl ráže 155 mm jde také pořízení moderního systému řízení palby dělostřelectva.

Premiér Babiš dále uvedl, že v případě, že se potvrdí ekonomické prognózy, české výdaje na obranu budou v roce 2021 činit 1,46 % HDP, což je "díky" předpokládanému poklesu HDP více, než vláda původně plánovala (1,4 %). V absolutní hodnotě by měl obranný rozpočet dosáhnout v příštím roce 85 miliard korun (bezmála o 10 miliard více než letos), a premiér i nadále počítá s dosažením 2% výdajů vůči HDP v roce 2024 (což by představovalo částku cca 130 miliard korun).

Tagy článku