Premiér Fiala ve Šternberku: Zbrojovka Excalibur Army patří mezi naše klíčové výrobce pozemní vojenské techniky

Premiér Fiala ve Šternberku: Zbrojovka Excalibur Army patří mezi naše klíčové výrobce pozemní vojenské techniky
Autor fotografie: foto: fb profil předsedy vlády Petra Fialy|Popisek: Premiér Petr Fiala v Excalibur Army
09 / 01 / 2023, 17:00

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) navštívil v pondělí 9. ledna společnost Excalibur Army, která ve Šternberku na Olomoucku vyvíjí a vyrábí vojenskou techniku. Premiér se setkal s vedením společnosti a seznámil se s jejím výrobním portfoliem. Excalibur Army se má zapojit do dodávky pásových BVP výrobou bojových věží vozidel CV90. Kromě vlastního vývoje a produkce mj. samohybných dělostřeleckých systémů (Dana M2, Dita, Morana) se také v současnosti podílí na modernizaci a dodávkách vojenské techniky pro Ukrajinu.

Společnost Excalibur Army patřící do holdingu Czechoslovak Group je českým výrobcem a prodejcem těžkých vojenských vozidel, náhradních dílů, zbraní, munice a dalšího vojenského vybavení. Zaměřuje se na vývoj, výrobu moderních vozidel, servis, repase a modernizace včetně zásadních upgradů převážně pozemní vojenské techniky. Firma má zákazníky po celém světě a spolupracuje s renomovanými světovými producenty bezpečnostních technologií. Zaměstnává přes 500 lidí v Olomouckém a Pardubickém kraji.

Premiér Fiala na sociálních sítích napsal: "Zbrojovka Excalibur Army patří mezi naše klíčové výrobce pozemní vojenské techniky. Zabývá se především modernizací pozemní techniky, ať již jde o tanky T-72, samohybné houfnice DANA či raketomety RM-70. To jsou zbraně, které jsou nasazeny na Ukrajině.

Nejvýznamnější zakázkou, na které v tomto směru Excalibur Army pracuje, je dodávka modernizovaných tanků T-72 pro Ukrajinu, kterou společně financují Spojené státy a Nizozemsko.

Tato spolupráce má konkrétní přínosy pro všechny zúčastněné – NATO posiluje statečné obránce Ukrajiny, na jejichž úspěchu závisí celosvětová bezpečnost, a Česká republika tím zároveň posiluje kapacity obranného průmyslu na svém území."

Raketomet RM-70 a houfnice DITA a MORANA v areálu Excalibur Army; foto: fb profil předsedy vlády Petra Fialy

Zdroj: vlada.cz; Twitter

Tagy článku