Přes 50 let staré Gepardy jsou kladivem na moderní UAV

Přes 50 let staré Gepardy jsou kladivem na moderní UAV
Autor fotografie: petrOlly / Flickr|Popisek: Gepard Bundeswehr
13 / 01 / 2024, 12:30

Moderní munice APDS, vysoká kinetická energie střely, vynikající sledovací radar, agilita a vysoký stupeň ochrany osádky. To vše je Flankpanzer Gepard.

Stará a nepříliš komplikovaná klasika. Dva 35mm rychlopalné kanony naváděné radarem na podvozku stařičkého Leopardu 1. Přesto je vozidlo mnohými stále označováno za nejlepší mobilní protiletadlový systém na světě. Mezi hlavní důvody jeho úspěšnosti patří sledovací radar s dosahem 15 kilometrů o kterém se jeden z bývalých velitelů Gepardu vyjádřil v tom smyslu, že dokáže lokalizovat letícího ptáka. Už tento fakt sám o sobě hovoří o tom, že kromě použití proti letadlům je systém ideální k ničení dronů

V rámci své kategorie je vozidlo velmi solidně pancéřované. Má to celkem logiku, většina obdobných zařízení je postavena na podvozcích z transportérů a tím pádem je ihned limitována pasivní ochrana. Leopard 1 je prostě a jednoduše MBT a vše co s tím souvisí, tedy v rámci kategorie mobilní PVO stále velmi kvalitní pancíř. Přirozeně důsledkem je poměrně vysoká váha, téměř 48 tun. To je běžná hmotnost ruských MBT. Jenže tím, že se jedná o pásový podvozek z tanku, je zachována vysoká agilita v terénu a tedy značná univerzálnost stroje v rámci nasazení. 

Gepard

V roce 1998 byl Gepard modernizován. Cílem bylo zlepšení přesnosti a dosahu při zásahu cíle. Velmi důležité bylo zkrácení reakční doby systému a tím pádem rychlejší likvidace protivníka. Byly nainstalovány nové řídící systémy palby, velení a řízení a zařízení pro měření úsťové rychlosti. Věž má nadále nainstalovány dva rychlopalné Oerlikony ráže 35 mm a délky 90 ráží (tedy 3 150 mm) s kadencí 1 100 ran za minutu a úsťovou rychlostí větší než 1 400 metrů za sekundu se střelami ADPS. 

Střely jsou kapitola sama pro sebe. Když se německá vláda rozhodla poskytnout Gepardy Ukrajině, Śvýcarsko, jakožto monopolní dodavatel munice do Gepardů, zakázalo vývoz své munice na Ukrajinu. Berlín tedy zadal zakázku na výrobu střel ADPS Rheinmetallu. Ten neprodleně postavil linku LAAP a ta se již v květnu 2023 dostala do provozu. Vzhledem k potřebě rychlých dodávek byly zatím vyvinuty relativně jednoduché střely a je otázkou, zda dojde k výrobě munice s programovatelným výbuchem a v podstatě kazetovou náplní. 

APDS je podkaliberní munice se stabilizovanou rotací a klíčovým prvkem vysoké kinetické energie pro protipancéřový boj. Jádro je z wolframu a standardně je vysoká péče věnována tvaru hlavice, aby docházelo k co největší penetraci pancíře. Celková kombinace je docela smrtící. Jestliže má radar Gepardu dosah 15 kilometrů, dokáže sledovat a zaměřit velmi malé objekty a kanon vystřelí přes tisíc ran za minutu, přestože se jedná o padesát let staré vozidlo, je extrémně nebezpečné i pro relativně moderní sebevražedné UAV jako jsou íránské Šáhid-136, jež masově používá Kreml.

Na níže přiloženém videu je vidět demonstrátor přibližné velikosti íránského dronu, který je zlikvidován jednou dávkou Geparda. Současný velký problém Kyjeva je ten, že Rusové drony nasazují masově a Ukrajinci proti nim používají klasické systémy PVO. To je ovšem extrémně drahá zábava, kdy se cena íránského dronu pohybuje v desítkách tisíc korun, zatímco rakety stojí většinou minimálně řádově vyšší stovky tisíc. Gepard je i přes své stáří nadále jasným ukazatelem, kam bude směřovat obrana proti UAV. 

Předpokládá se, že Kyjev celkově obdrží 46 Gepardů, ale čísla se značně liší. Američané zřejmě odkoupili z Jordánska třicet kusů a poslali je na bojiště. Německo dodalo na Ukrajinu 15 vozidel, která krátce sloužila v katarské armádě a byla v perfektním technickém stavu, jejich úkolem bylo zajišťovat bezpečnost na mistrovství světa ve fotbale. Opět jeden z bývalých velitelů Gepardu poznamenal, že jím sledované video z Ukrajiny za prvé ukazuje, že na Ukrajině je nejméně jeden katarský voják, který Geparda obsluhuje, a že vozidla jsou v dokonalém technickém stavu, jako by právě sjela z výrobní linky. 

 

 

Tagy článku