Přezbrojení na tank Leopard a BVP Puma? Maďarská koncepce ukazuje cestu pro českou armádu

Přezbrojení na tank Leopard a BVP Puma? Maďarská koncepce ukazuje cestu pro českou armádu
18 / 03 / 2020, 10:00

Koncem února zahájila společnost Krauss-Maffei Wegmann (KMW) v Mnichově sestavovat první maďarské Leopardy 2A4. Jde o renovované stroje starší verze, které bude maďarská armáda používat k výcviku. Součástí mohutné zakázky v odhadované výši 0,5 - 1 miliarda eur jsou především Leopardy 2A7+ značené v úpravě pro maďarskou armádu 2A7HU (HU = Maďarsko) v počtu 44 kusů a samohybné houfnice PzH 2000 v počtu 24 kusů, logistická nákladní vozidla, střelivo, náhradní díly, vybavení.

Věž se 120mm kanónem Rheinmetall Rh-120 L/44 v délce 44 ráží byla na podvozek prvního budoucího maďarského Leopardu usazena 28. února. Jde o starší provedení, jímž maďarská armáda řeší otázku vozidel určených pro výcvik osádek - pro ostrou službu objednalo Maďarsko nejnovější verzi 2A7+ vybavenou kanónem stejné ráže, ale v délce 55 ráží, a tedy citelně účinnější.

Celá maďarská zakázka, které jsme se již opakovaně věnovali, může být ve velké míře inspirací pro naše Ministerstvo obrany a armádu, protože za velmi zajímavou cenu přinese maďarské armádě mimořádný kvalitativní skok v oblasti výzbroje těžkých jednotek.

Maďarské tankové vojsko dosud používá ex-sovětské tanky T-72M a T-72M1, a to v sestavě 11. tankového praporu 25. pěší brigády, která je jakousi obdobou české 7. mechanizované brigády, a kromě tanků disponuje také praporem těžkého dělostřelectva (v současnosti vyzbrojeného ex-sovětskými taženými houfnicemi D-20 ráže 152 mm, ale právě jeho se týká přezbrojení na samohybky Pz 2000), a v budoucnu se počítá také se změnou výzbroje pěchoty, která dnes, stejně jako maďarská 5. brigáda (bez těžkých jednotek), využívá kolové obrněné transportéry BTR-80. Plánuje se přezbrojení na bojová vozidla pěchoty PUMA. Zkonstruovaná pro německou armádu s cílem maximální kompatibility právě s hlavními bitevními tanky Leopard 2.

Maďarsko se tedy vydalo radikální a na první pohled racionální cestou zásadní obměny výzbroje. Neinvestuje prostředky do udržování a prodlužování životnosti neperspektivní techniky, ale nakupuje techniku novou, špičkovou a prověřenou, a to v množství, které působí ve středoevropském kontextu solidním dojmem. Pokud by se podařilo odhadovanou cenu celé maďarské zakázky udržet na spodní hranici kolem 0,5 miliardy eur, pak Maďarsko kupuje 56 (!) moderních tanků (z toho 12 repasovaných k výcviku) a 24 samohybných houfnic za přibližně 13 miliard korun. Kromě toho, že tím řeší jedním tahem přezbrojení jak tankového vojska, tak dělostřelectva, také nepřímo potvrzuje pochybnosti o další případné české modernizaci T-72M4 CZ v hodnotě více než miliardy korun.

Zároveň tím jasně ukazje, že je potřeba propojit moderní bojové systémy (tanky, BVP) s odpovídající palebnou podporou, jež musí mít spolehlivý a komplexní systém řízení palby. Evidentně i Maďaři pochopili, že potřebují systém schopný koordinovat staré i moderní dělostřelectvo a všechny jeho současné i budoucí součásti.

První tanky verze 2A7HU by měly do výzbroje přijít v roce 2023 a čeští tankisté mohou svým maďarským spojencům tiše závidět a doufat, že se i českému Ministerstvu obrany podaří do té doby alespoň podle jasných kritérií vybranou techniku objednat tak, aby mohla naše 7. brigáda začít s vlastním přezbrojováním tanky v plánovaném termínu, tedy v roce 2026. V mezičase je třeba dotáhnout do zdárného konce akviziční projekt pásových BVP a rozjet přezbrojení dělostřelectva. Maďarsko má velký náskok, a jeho zkušenosti by měly české ministerstvo zajímat. 

Mělo by se začít velmi intenzivně hovořit o zbytku projektu - než vjede první tank na dvůr kasáren, musí  být hotové kompletní výcvikové a logistické zabezpečení. Tedy celý projekt přezbrojení musí začít značně dříve. Je také zřejmé, že pokud bychom se dokázali přidat k Maďarům, dokud běží výrobní linka a začíná se s výcvikem, znamenalo by to pro obě strany ekonomické výhody.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace