Jak už jsme informovali v našich předchozích článcích, Výbor pro obranu se zabýval včera i otázkou modernizace tanků T-72, která ale není podle náčelníka generálního štábu Aleše Opaty modernizací, ale tzv. technickým zhodnocením.
Téma modernizace tanků T-72 nadnesla na zasedání Výboru její předsedkyně Jana Černochová. Zajímalo ji, jak to bude s plánovanou modernizací 33 kusů této techniky. Vznesla rovněž dotaz, jaká bude výsledná částka modernizace tanků a jaké společnosti se budou podílet na tomto procesu. Odpověďi se však na včerejším jednání Výboru nedočkala a pověřený ředitel vyzbrojování a akvizic MO Lubor Koudelka slíbil odpovědět Černochové písemně.
Psali jsme
Dnešní zasedání Výboru pro obranu mělo na programu zprávu NKÚ, která se zabývala přístupem ministerstva obrany k akvizicím a hospodárnosti...
Náčelník generálního štábu Aleš Opata předsedkyni Výboru pro obranu pak odpověděl, že se nejedná o modernizaci, ale o technické zhodnocení, kdy se vyměňují určité staré kusy techniky, například termovizní kamera atd. To probíhá proto, že nejsou finanční prostředky na nové tanky, které by ale v případě, že se potřebné finance (22 miliard korun) najdou, sám chtěl, protože jde o závazek NATO. Technické zhodnocení je tak jen dočasné řešení, situaci však neřeší.
Jako hlavní problém celé debaty se jeví to, že přezbrojení 7. mechanizované brigády má zahrnovat jednak nová BVP, ale i také nové tanky, na které se však nedostávají peníze. Růžička nadnesl, zda by v této souvislosti nestálo za to koupit rovnou nové tanky, protože modernizace, resp. technické zhodnocení tanků T-72 vlastně situaci neřeší. ,,Jestli by nestálo za to zvážit variantu vykašlat se na modernizaci T-72, počkat na výhodnou finanční situaci a koupit tanky nové," podotkl Růžička.
Z debaty, která se ještě jistě povede dál, jinými slovy vyplývá, že aby ČR měla bojeschopnou těžkou brigádu do roku 2026 a zároveň splnila svůj závazek k NATO, musí mít jednak nové BVP, ale i tanky. Je tedy nutno uvažovat v této problematice v kontextu závazků NATO a rovněž modernizace, o níž ministerstvo obrany velmi často mluví.
Psali jsme
Na zítřejším jednání Výboru pro obranu bude projednávána zpráva NKÚ, podle níž je přístup ministerstva obrany k otázkám akvizic a údržby techniky...
Ve veřejném prostoru v současné době experti diskutují i o možnosti, že by se netrvalo na tom, aby ČR pořídila všech 210 BVP, ale nižší počet, a ušetřené peníze se investovaly do nových tanků, které by byly přiřazené k těžké brigádě. Možná je to tedy tak, že volíme mezi tím mít nových 210 BVP a žádné tanky, což ale znamená na druhou stranu nemít těžkou brigádu, protože ta musí mít komplexní složení napříč technikou, a variantou mít menší počet nových BVP i nových tanků a tím mít těžkou brigádu, co se týče spektra techniky kompletní, i když menší.
Tagy