Přezbrojení těžké brigády: ,,Vykašlat" se na modernizaci tanků T-72? Poslanci analyzovali, jaké jsou priority

Přezbrojení těžké brigády: ,,Vykašlat&quote; se na modernizaci tanků T-72? Poslanci analyzovali, jaké jsou priority
11 / 06 / 2020, 14:00

Jak už jsme informovali v našich předchozích článcích, Výbor pro obranu se zabýval včera i otázkou modernizace tanků T-72, která ale není podle náčelníka generálního štábu Aleše Opaty modernizací, ale tzv. technickým zhodnocením.

Téma modernizace tanků T-72 nadnesla na zasedání Výboru její předsedkyně Jana Černochová. Zajímalo ji, jak to bude s plánovanou modernizací 33 kusů této techniky. Vznesla rovněž dotaz, jaká bude výsledná částka modernizace tanků a jaké společnosti se budou podílet na tomto procesu. Odpověďi se však na včerejším jednání Výboru nedočkala a pověřený ředitel vyzbrojování a akvizic MO Lubor Koudelka slíbil odpovědět Černochové písemně. 

Náčelník generálního štábu Aleš Opata předsedkyni Výboru pro obranu pak odpověděl, že se nejedná o modernizaci, ale o technické zhodnocení, kdy se vyměňují určité staré kusy techniky, například termovizní kamera atd. To probíhá proto, že nejsou finanční prostředky na nové tanky, které by ale v případě, že se potřebné finance (22 miliard korun) najdou, sám chtěl, protože jde o závazek NATO. Technické zhodnocení je tak jen dočasné řešení, situaci však neřeší.

Jako hlavní problém celé debaty se jeví to, že přezbrojení 7. mechanizované brigády má zahrnovat jednak nová BVP, ale i také nové tanky, na které se však nedostávají peníze. Růžička nadnesl, zda by v této souvislosti nestálo za to koupit rovnou nové tanky, protože modernizace, resp. technické zhodnocení tanků T-72 vlastně situaci neřeší. ,,Jestli by nestálo za to zvážit variantu vykašlat se na modernizaci T-72, počkat na výhodnou finanční situaci a koupit tanky nové," podotkl Růžička.

Z debaty, která se ještě jistě povede dál, jinými slovy vyplývá, že aby ČR měla bojeschopnou těžkou brigádu do roku 2026 a zároveň splnila svůj závazek k NATO, musí mít jednak nové BVP, ale i tanky. Je tedy nutno uvažovat v této problematice v kontextu závazků NATO a rovněž modernizace, o níž ministerstvo obrany velmi často mluví.

Ve veřejném prostoru v současné době experti diskutují i o možnosti, že by se netrvalo na tom, aby ČR pořídila všech 210 BVP, ale nižší počet, a ušetřené peníze se investovaly do nových tanků, které by byly přiřazené k těžké brigádě. Možná je to tedy tak, že volíme mezi tím mít nových 210 BVP a žádné tanky, což ale znamená na druhou stranu nemít těžkou brigádu, protože ta musí mít komplexní složení napříč technikou, a variantou mít menší počet nových BVP i nových tanků a tím mít těžkou brigádu, co se týče spektra techniky kompletní, i když menší. 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace