Prezident AOBP Hynek o podílu českých firem na dodávce amerických vrtulníků: Ve smlouvě o tom není ani zmínka. V krizi zajistí bojeschopnost jen české firmy

Prezident AOBP Hynek o podílu českých firem na dodávce amerických vrtulníků: Ve smlouvě o tom není ani zmínka. V krizi zajistí bojeschopnost jen české firmy
Popisek: Jiří Hynek, prezident AOBP
27 / 07 / 2020, 15:45

Prezident AOBP ČR Jiří Hynek poskytl Security magazínu rozhovor na téma zapojení českých firem do zakázky na pořízení víceúčelových a bitevních vrtulníků Venom a Viper. Ministerstvo obrany se na konci loňského roku rozhodlo pořídit osm víceúčelových vrtulníků Venom a čtyři bojové vrtulníky Viper amerického výrobce Bell. Celý kontrakt je uzavřen s vládou USA formou FMS (Foreign Military Sales). Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula uvedl pro novinky.cz, že se obává, že nákup těchto vrtulníků k nám práci nepřinese.

  • Ve stejném článku jste řekl: „Předpokládáme, že Bell našim firmám práci dá, pokud tomu tak nebude, hlasitě se ozveme.“ Máte stejné obavy jako nejvyšší šéf odborů?

Přiznám se, že se ve mně mísí naděje s obavami. Sice ve smlouvě se Spojenými státy americkými není o průmyslové spolupráci ani zmínka, ale z úst ministra obrany Lubomíra Metnara jsem několikrát slyšel, že s firmou Bell je domluven dosti velký podíl práce pro český průmysl. A nemám důvod ministru Metnarovi nevěřit. Ale zkušenost mě naučila věřit pouze tomu, co se už stalo. Na podíl práce pro český průmysl se nedívám pouze z pohledu zaměstnanosti a ekonomiky. Ale klíčová role průmyslu je z pohledu obranyschopnosti. Není možné ze zahraničí kupovat techniku, kterou by nešlo udržet bojeschopnou v případě krize, kdy se nedá spolehnout na zahraniční dodávky. Nakonec koronavirová krize ukázala platnost přísloví: „Když hledáš pomocnou ruku, najdeš ji na konci svého ramene.“ A v případě nějakého ozbrojeného konfliktu by situace byla ještě horší.

  • Vaše argumenty, proč je nutný podíl práce domácího průmyslu, jsou srozumitelné. Ale bude firma Bell ochotna toto splnit?

Jsem přesvědčen, že je to v zájmu nejen dobrého jména firmy Bell, ale i Spojených států amerických. V oblasti obranného průmyslu nebylo v minulosti působení amerických firem zrovna nejšťastnější. Myslím tím americké investory ve firmách TATRA, AERO nebo ERA. Veřejnost to vnímá a pečlivě sleduje každou další americkou zakázku. Abych nebyl nespravedlivý, tak musím zmínit působení americké firmy Honeywell u nás, které lze kvitovat jako pozitivní.

  • Jak lze veřejnost přesvědčit, že to americká strana míní vážně a že jednou po této zakázce nezůstane stejná pachuť, jako ve Vámi zmíněných případech? Nelze přece čekat na rok 2023, kdy česká armáda vrtulníky obdrží.

Nejlepší by bylo, kdyby se v dohledné době uskutečnila tisková konference, kde by se odprezentovaly konkrétní zakázky, které se v rámci projektu pořízení amerických vrtulníků uskuteční. Přítomnost zástupců tuzemských výrobců by pak mohla zlomit nedůvěru, která v souvislosti s touto zakázkou panuje. I mně by se pak lépe argumentovalo ve prospěch tohoto nákupu.

Tagy článku

-->