Prezident AOBP Hynek: obrana země je apolitická záležitost. SPYDER a CAESAR dotáhněme do konce co nejdříve

Prezident AOBP Hynek: obrana země je apolitická záležitost. SPYDER a CAESAR dotáhněme do konce co nejdříve
Autor fotografie: AOBP|Popisek: Jiří Hynek, prezident AOBP
01 / 09 / 2021, 11:00

V souvislosti s vrcholícím vyjednáváním o pořízení protiletadlového systému SHORAD, kde AČR zvolila komplety SPYDER od izraelské společnosti Rafael, které budou zakoupeny mezivládní dohodou, jsme se obrátili s několika dotazy na prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiřího Hynka. „Každá spolupráce se zahraničním špičkovým výrobcem je příležitostí pro český obranný průmysl. Vše samozřejmě závisí na naší schopnosti vyjednat si pro nás výhodné podmínky. Což se v tomto případě podařilo.“

  • Vrcholí vyjednávání o nákupu protiletadlového systému SPYDER a samohybných děl CAESAR, s účastí českého obranného průmyslu ve výši 30, resp. 40 %. Nakupují se formou mezivládní dohody, resp. přímého oslovení výrobce, a jde o velmi významné zakázky. Přinesl jejich průběh z Vašeho pohledu nové zkušenosti?

Nový protiletadlový systém i samohybné houfnice jsou opravdu velmi významné zakázky a z pohledu obranyschopnosti naší země nanejvýš potřebné. Stávající technika, kterou tyto systémy mají nahradit, je zastaralá technicky i morálně. A na její udržování se z rozpočtu ministerstva obrany vydávají velké prostředky, ač už mnohdy není možné tyto systémy udržet v provozu. Houfnice Dana, které mají být nahrazeny děly Caesar, byly do armády zavedeny v sedmdesátých letech minulého století. Sehnat na ně náhradní díly je nadlidský úkol. To samé platí o systémech protivzdušné obrany, které jsou ještě staršího data. Sice před patnáctí lety prošly částečnou modernizací, ale jejich další provoz je ekonomicky a technicky neudržitelný. Proto je pořízení nových systémů naprosto nezbytné.

Covid ukázal, jak funguje mezinárodní spolupráce v době krize v praxi. Byly zavřené hranice, nefungovaly dodávky objednaného zboží, dokonce si i státy tohoto zboží zabavovaly. Z tohoto důvodu požadavek na výrazný podíl práce domácího průmyslu je naprosto legitimní. Dodané systémy musí být schopny fungovat i v době stavu ohrožení státu či války. A to mohou zajistit pouze domácí výrobci. Pro příště je nutné, aby přípravy na takto velké akvizice probíhaly s velkým časovým předstihem a byli do nich zapojeni klíčoví čeští výrobci. Také je nutné obnovovat techniku či ji alespoň modernizovat v podstatně kratších periodách. K tomu ale musí mít ministerstvo obrany garantován stabilní finanční rámec. Po mnohaletých zkušenostech vidím jako jedinou možnost, jak toto zajistit, aby výše výdajů na obranu byla stanovena zákonem.

  • Zatímco u systému CAESAR je situace poněkud komplikovaná otázkou dodávek munice, v případě systému SPYDER se zdá již vše v zásadě jasné, resp. bylo třeba si vyjasnit důvody a míru nárůstu pořizovací ceny. Je izraelský systém SPYDER podle Vás dobrou volbou?

Systém SYDER patří bezpochyby k tomu nejlepšímu, co se dá pořídit. Samozřejmě kromě technických parametrů je nutno brát v potaz i schopnost zapojení do stávajícího systému a hlavně zapojení domácího průmyslu do výroby a údržby tohoto systému. Českým partnerem izraelského výrobce je firma RETIA, která patří k dlouholetým a seriózním dodavatelům našim ozbrojeným složkám. Z tohoto pohledu se zdá, že pořízení protiletadlového systému SPYDER je dobrou volbou.

  • Otevírá akvizice systému SPYDER pro český obranný průmysl dveře k posílení schopností v oblasti této specifické armádní techniky a technologií?

Každá spolupráce se zahraničním špičkovým výrobcem je příležitostí pro český obranný průmysl. Nejde pouze o pracovní příležitosti, ale také o zapojení našich výzkumně-vývojových pracovišť, která mohou získat znalosti a zkušenosti ohledně špičkových vojenských technologií. V neposlední řadě taková mezinárodní spolupráce nabízí možnosti pro české výrobce proniknout na zahraniční trhy. Vše samozřejmě závisí na naší schopnosti vyjednat si pro nás výhodné podmínky. Což se v tomto případě podařilo.

  • Podpis velkých zakázek těsně před volbami bývá vnímán obecně rozporuplně. V tomto případě však panuje obecná shoda a projekt má podporu i poslanců Výboru pro obranu. Podaří se jej do voleb dotáhnout?

Pevně doufám, že klíčové akvizice budou zdárně dotaženy do konce co nejdříve. Obrana země je apolitická záležitost, proto by ji neměly volby nikterak ovlivňovat. Další časový odklad by nikomu nic dobrého nepřinesl.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace