Prezident AOBP Hynek: Souhlasím s Fialou, tendr na BVP je třeba stopnout

Prezident AOBP Hynek: Souhlasím s Fialou, tendr na BVP je třeba stopnout
Autor fotografie: Ministerstvo obrany, army.cz|Popisek: Pásová BVP (CV90, LYNX, ASCOD)
09 / 11 / 2021, 09:00

Security Magazín položil několik otázek prezidentovi Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiřímu Hynkovi. Zajímal nás jeho pohled na možné jmenování dosavadní předsedkyně Výboru pro obranu Jany Černochové (ODS) ministryní obrany, otázka probíhající zakázky na pásová bojová vozidla pěchoty za 52 miliard korun, řádově menší, ale stále významnou rozbíhající se zakázku na lehká útočná vozidla, a také co vidí jako největší výzvy, které čekají na nového ministra či ministryni obrany.

  • Je po sněmovních volbách, probíhají vyjednávání o nové vládní koalici, o nových ministrech. V médiích opakovaně zmiňovanou kandidátkou na post ministryně obrany, který připadne podle úterní dohody koalici SPOLU, je Jana Černochová. Jak tuto případnou volbu hodnotíte?

Jana Černochová má dlouholeté zkušenosti z Výboru pro obranu Poslanecké sněmovny Parlamentu. Navíc poslední volební období stála v čele tohoto výboru. S problematikou obrany se nemusí narychlo seznamovat, protože se v ní pohybuje již delší dobu. Ať již je řeč o armádě a jejích úkolech, ale také o problematice obranného průmyslu a průmyslové spolupráce. V opozici byla v tom uplynulém velmi konstruktivní. Snažila se ze své pozice pomáhat dotahování klíčových zakázek, které jsou na obraně primárně odborným, nikoli politickým tématem, a proto musí na nich panovat rozumná shoda napříč politickým spektrem. Její případné jmenování do funkce ministryně obrany tedy vnímám velmi pozitivně.

  • Kandidát na premiéra Petr Fiala se pro Security Magazín nedávno vyjádřil v tom smyslu, že současná vláda by již neměla dělat další nezvratné kroky v klíčových zakázkách, v tomto případě šlo konkrétně o tendr na pásová BVP, souhlasíte s ním?

Na jednu stranu jsem si vědom, že armáda nutně potřebuje nahradit stávající BVP jinou, podstatně novější a modernější technikou. Na druhou stranu postup  při nákupu vozidel Pandur, o kterém rozhodovala vláda v roce 2006 těsně po prohraných volbách, dlouhodobě uvrhl na vojenské nákupy stín pochybností v očích veřejnosti. Což není dobré ani pro ministerstvo obrany, ani pro firmy obranného průmyslu. Z tohoto důvodu rozumím přístupu budoucího premiéra Patra Fialy. Bylo by dobré, aby o tak zásadní zakázce definitivně rozhodla nová vláda s novým mandátem a nově definovanou politickou odpovědností. Chápu tedy, že pan Petr Fiala požaduje pozastavit další kroky v této věci. Ale samozřejmě nejde jen o tento projekt, ač jej považuji za nejdůležitější. Každý ministr by měl mít povědomí o omezeních svého funkčního období, a vést tyto významné projekty způsobem, který je umožní buď plnohodnotně uzavřít, nebo předat nástupci takovým způsobem, že se nový ministr bude moci nejen zcela seznámit s parametry, ale s čistým svědomím bude také moci ve věci pokračovat, případně si upravit, aby vyhovovala jeho prioritám. Je to jeho odpovědnost.

  • V médiích se také objevily informace o zakázce na lehké útočné vozidlo, kterým má být přezbrojen nový výsadkový pluk. Podle informací z médií byli poslanci Výboru pro obranu informováni až těsně před volbami. Jak tuto kauzu vnímáte vy?

Myslím, že by zde měl být stejný princip jako u těch dříve zmíněných pásových BVP. Rozhodnutí nechat na novou vládu, což podle mých informací současný ministr nezpochybňuje. Pokud o tomto konkrétním projektu ministerstvo informovalo poslance pozdě, není to optimální. V minulosti se kvůli tomu poslanci silně ohrazovali a vytvářelo to zbytečné napětí mezi poslaneckou sněmovnou a vládou. Což nikdy nepřinášelo nic dobrého. Transparentnost zakázek a schopnost jednotlivé kroky obhájit před odbornou, ale i laickou veřejností, považuji za je velmi důležité. Zvláště zejména v současnosti, kdy bude rezort obrany čelit velkému tlaku na úspory a efektivní vynakládání složitě obhájených prostředků ze státního rozpočtu. Bylo by tragickou chybou, kdyby se měla obrana dostat pod tlak kvůli pochybnostem a kvůli netransparentnosti zakázek. Jako zástupce českého obranného průmyslu pak samozřejmě preferuji obecně ve všech zakázkách taková řešení, která budou buď zcela česká, nebo do nichž bude český průmysl zapojen v nejvyšší možné míře. To považuji za zcela zásadní dlouhodobě, a nejen akvizici LÚV je třeba vnímat tímto způsobem.

  • Možná jsme to již naznačili - jaké vnímáte pro nového ministra či ministryni největší výzvy, s nimiž se bude muset vypořádat?

Ano, každý vnímá, že se hodně mluví o úsporách a o nastavení priorit. Naštěstí dosud žádná z budoucích vládních stran, ale ani nejsilnější opoziční hnutí, nezpochybnila oblast obrany jako jednu z těchto priorit, a všechny hovoří o potřebě navyšování obranného rozpočtu. Je dobré, že nový ministr obrany bude ze stejné strany jako předseda vlády. Zvláště proto, že ODS již v minulosti prosazovala, aby výdaje na obranu ve výši 2% HDP byla stanoveny zákonem.  Ruku v ruce s tím musí probíhat také to, co jsem již naznačil a koronavirová krize potvrzuje, totiž podpora domácího průmyslu. Česká republika musí být z hlediska strategické produkce soběstačná. V krizi se můžeme spolehnout jen sami na sebe.

Tagy článku

-->