Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: F-35A
Reakce českých politiků na středeční vládní rozhodnutí o akvizici letounů 5. generace F-35 formou mezivládní dohody s USA, o které jednalo z pověření vlády ministerstvo obrany od loňského roku, ukazují, že se vládě ve věci dosud nejnákladnějšího nákupu v oblasti obrany nepodařilo opozici přesvědčit. Zástupci hnutí ANO hovoří o zbrklém kroku a aroganci moci.
Opozice vládní rozhodnutí kritizuje
Karel Havlíček (ANO), místopředseda PSP ČR, exministr průmyslu a dopravy:
Vládní rozhodnutí o nákupu F-35 je zbrklý krok. Nikdo nezpochybňuje kvalitu F-35, ale je třeba vše porovnat s finančními možnostmi, které máme. Vláda škrtá, kde může, chybí peníze ve zdravotnictví, školství, vědě, v dopravě. Důchody porostou při současné inflaci jen zhruba o 350 korun. To nelze lidem vysvětlit. Naprosto nechápu, proč kabinet nepracuje rovněž s alternativní nabídkou osvědčeného systému Gripen, proč se nevyhodnotí obě nabidky z úhlu pohledu kvality, potřebnosti, ceny za investici, nákladů na provoz, logistiky, personálních kapacit a rovněž z úhlu pohledu našich spojeneckých závazků. Navrhovali jsme odložit rozhodnutí o 2 roky a v mezidobí vše vyhodnotit. Tím spiše, když nákup F-35 není požadavkem NATO. Považuji to i za nekorektní vůči Švédům, kteří nám doposud poskytovali letouny za výhodných podmínek a kteří chtěli jednat o dalších podmínkách. Takhle se obchody neuzavírají, tím spíše, když to bude závazek na jednu generaci. Další ukázka arogance moci.
Alena Schillerová (ANO), předsedkyně poslaneckého klubu ANO, exministryně financí:
Bez možnosti dotazů. Bez diskuze s opozicí. S termínem dodání 12 let. V den, kdy schvalují rozpočet postavený na největším zvýšení daní v historii a tupých škrtech ve školství, vědě a investicích... Symboličtější aranžmá pro oznámení nákupu stíhaček za 150 mld. Kč nevymyslíte.
Na tweet Aleny Schillerové reagovala ministryně obrany Jana Černochová:
Paní Schillerová vždyť jsem před 3 týdny zvala na podrobnou a odbornou debatu na Generální štáb Vás, pana místopředsedu Havlíčka, pana předsedu VO Metnara a pana předsedu ANO Babiše. Termín i čas jsme si všichni odsouhlasili. Těšila jsem se na vás. Pak jste mi před schůzkou oznámili, že posíláte místo sebe pana Kubíčka, Růžičku a Metnara. Respektovala jsem vaše rozhodnutí. A seděli jsme s vašimi kolegy na GŠ téměř 3 hodiny. Všechny dotazy jsme jim tam zodpověděli.
Alena Schillerová odpověděla:
Paní @jana_cernochova, jestli jste si tím jedním jednáním udělala u kolonky “diskuse s opozicí” fajfku, tak to vysvětluje mnohé. Je to stále stejné, pochybnosti mají odborníci, pochybnosti má opozice, výbor jste obešla úplně. Dnes se projednával daňový balíček, kterým zvýšíte daně všem občanům a zdražíte jim životy. Schvalujete dnes rozpočet, kterým seškrtáte většinu resortů a země tak bude stagnovat. A ve stejný den schválíte, bez širší odborné diskuse, bez zvážení dalších možností, narychlo a netransparantně tuto obří zakázku?
Lubomír Metnar (ANO), předseda Výboru pro obranu PSP ČR, exministr obrany:
Nezpochybňuji letouny F-35, ale přístup této vlády opět vypovídá o neskutečné aroganci moci. V den, kdy se schvaluje rozpočet, který obsahuje nekoncepční a pro Českou republiku destruktivní opatření, jehož následkem se sníží HDP, oznámí také nejdražší projekt v historii Armády. Od počátku se rezort obrany ani nesnažil jednat s jinými potenciálními dodavateli podobných strojů a ve veřejném prostoru tak vyvstala řada otázek a spekulací. Mohli jsme mít k dispozici jasné srovnání dat a chápat, proč se vláda právě tak rozhodla. Toto rozhodnutí je díky této vládní politice neobhajitelné, a proto jsme doporučovali jej odložit o dva roky a získat tak relevantní obraz o možnostech zabezpečení vzdušného prostoru České republiky.
Pavel Růžička (ANO), místopředseda Výboru pro obranu PSP ČR pro SM:
Bohužel se potvrdilo, co říkám již dlouhou dobu. Ministerstvo obrany se sice pochválilo, jak nákup F-35 skvěle vyjednalo, ale sledovali jsme postupné navyšování částky, která prozatím skončila na 150 miliardách korun. Ještě nedávno přitom paní ministryně veřejně tvrdila, že v částce, kterou schválil Kongres USA, tedy 120 miliard, je vše, včetně úpravy čáslavského letiště. Nyní ministerstvo tvrdí, že náklady na provoz budou v letech 2034-2069 celkem 172 miliard, celkem jde tedy o 322 miliard, a do této částky samozřejmě promluví inflace. Obrovským problémem je, že nemáme relevantní srovnání s jinými možnostmi, protože vláda si nenechala předložit jiné nabídky. Nejsem přesvědčen o tom, že bylo třeba takto spěchat. Doufám, že se ministerstvu alespoň podaří vyjednat dobré podmínky pro další službu Gripenů, které, jak jsem říkal od samého začátku, potřebujeme nejméně do roku 2035.
Tomio Okamura (SPD), předseda hnutí:
Hnutí SPD odmítá od samého počátku nákup 24 kusů amerických stíhacích letounů F-35A Lightning II Block 4, který celkově vyjde daňové poplatníky na stovky miliard korun. Dnes po roce jednání vláda Petra Fialy tuto největší armádní akvizici v novodobé historii s prvotními náklady 150 miliard odsouhlasila. To vše za situace, kdy stávajících 12 švédských letounů JAS-39 Gripen má nalétáno pouhých 50 procent své životnosti, jejich pronájem končí v roce 2027 a švédská strana nám nabízí jejich další dvou letou opci a po skončení pronájmu přenechat zdarma a k tomu nabízí jejich další modernizaci. Cena jedné stíhačky F-35A Lightning II Block 4 se nyní pohybuje okolo 160 miliónu dolarů (3,5 miliardy korun). Vláda Petra Fialy je ale nakoupila za neuvěřitelných 6,25 miliardy za kus (celkem 105 miliard korun) a dalších 45 miliard korun půjde do úprav infrastruktury (přistávací dráhy, výstavba vyhřívaných hangárů atd.).
Americká stíhačka F-35A Lightning II Block 4 je tedy minimálně 3x dražší než Gripen, je také velmi poruchová, ale zejména náklady na její provoz jsou astronomické, v porovnání s Gripenem až sedminásobné. Jedna letová hodina vychází na astronomický jeden milión korun! První kusy F-35A Lightning II Block 4, které se ještě navíc v této verzi ani nevyrábí, bychom měli dostal v roce 2029 a všech 24 kusů až v roce 2035, přičemž jejich plný potenciál stejně nikdy nevyužijeme. I my chceme moderní armádu, ale díky politice současné vlády a stavu ekonomiky nás bez pochyby čekají těžké roky. Vyzývali jsme vládu Petra Fialy, aby od tohoto nákupu odstoupila a pokračovala v úspěšném a osvědčeném projektu JAS-39 Gripen. Neznáme přesné znění smlouvy, ale pokud bude hnutí SPD v příští vládě, a smlouva to bude umožňovat, tak budeme navrhovat od ní odstoupit a navrhneme levnější řešení o zajištění ochrany našeho vzdušného prostoru.
Prezident a koaliční politici akvizici F-35 vítají
Petr Pavel, prezident republiky, ve vyjádření pro ČTK:
Pokud chceme pro naše vojenské letectvo něco, co je na špičce současných technologií a co nám zajistí, že na té špičce budeme po dlouhou dobu, a pokud chceme zajistit kvalitní obranu našim občanům i našim spojencům, je nákup F-35 dobrou volbou. Vláda představila plán, jak na tento nový systém zajistit finance a armáda má jasno o jeho plnohodnotném zařazení do moderního způsobu vedení obrany.
Petr Fiala (ODS), premiér:
Vláda dnes rozhodla o pořízení 24 nadzvukových letounů F-35 pro české vojenské letectvo. Postupujeme tak na základě doporučení armády, které předchozí vláda správně zadala rozpracovat analýzu nejlepší varianty pro posílení vzdušných sil.
V porovnání schopností letounů a jejich životnosti s cenou neexistuje lepší řešení pro plnění úkolů taktického letectva Armády ČR na příští desítky let. Našim spojencům tím říkáme, že bereme obranu naší země vážně a že s námi mohou počítat.
Systém F-35 neznamená jen pořízení letadel. Jde o zásadní technologický skok pro rozvoj armády, ale také pro českou ekonomiku a akademickou i technologickou sféru, protože F-35 znamená také přístup k nejmodernějším technologiím na planetě.
Jana Černochová (ODS), ministryně obrany:
Ochranu vzdušného prostoru České republiky už nelze dál řešit provizoriem jako doposud. Budoucnost je třeba řešit tady a teď. Vláda právě schválila pořízení 24 letounů F-35 od vlády USA. Toto rozhodnutí završilo proces, který zahrnoval vojenské doporučení AČR na pořízení letounů 5. generace, které vznikalo již za minulé vlády, a následné více než roční velmi poctivé vyjednávání o tomto nákupu.
Nákup a celý životní cyklus letounů F-35 bude stát ročně každého z nás 700 Kč. To je cena basy plzeňských piv nebo rodinného vstupného do ZOO či kina. Je to cena za obranu našeho vzdušného prostoru, která je nezbytná. Je to řešení pro bezpečnou budoucnost nás všech. Dnes večer na speciálním semináři v 18:00 představíme další detaily tohoto nákupu a zodpovíme řadu otázek, které kolují ve veřejném prostoru.
Děkuji premiérovi Petru Fialovi a všem vládním kolegům, že jim nechybí odvaha učinit správná a důležitá rozhodnutí pro zajištění obrany České republiky.
Pavel Fischer, předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu, bezpečnost Senátu:
Vláda rozhodla o nákupu 24 kusů stíhaček F35. Má v tom mou plnou podporu. Oceňuji, že využijeme Gripen až do konce životního cyklu a pak nasadíme letouny, které nakupují evropští členové NATO po stovkách. Zvyšujeme tím schopnost součinnosti a spolupráce a posilujeme bezpečnost.
Markéta Pekarová-Adamová (TOP09), předsedkyně PSP ČR:
Vláda schválila nákup 24 amerických letounů F-35. To je dobrá zpráva pro naši zemi a všechny občany! Chceme-li moderní armádu, musíme mít kvalitní letectvo. Tyto stíhačky zvýší naši bojeschopnost a budou zároveň odstrašujícím faktorem pro případného agresora.
Jan Bartošek (KDU-ČSL), místopředseda PSP ČR:
Dnešní schválení nákupu F-35 vládou mě nutí k otázkám, stejně jako vás. Ptám se odborníků a dělám, co je v mých silách, abych vám poskytl odpovědi. Máte právo na informace. Věřím v schopnost AČR a nás všech společně čelit budoucím výzvám.
Petr Liška (STAN), člen Výboru pro obranu PSP ČR:
Vláda rozhodla, věřím ze jde o nejlepší řešení. Ted je na řadě o nezbytnosti tohoto kroku přesvědčit veřejnost, tedy ze je v zájmu každého mít opravdu bojeschopnou armádu, která zajistí bezpečnost.
Zdroj: Twitter (X)