Prezident Zeman se shodl s budoucí ministryní obrany Černochovou na prioritách: Podpora průmyslu, export i obchody vláda-vláda

Prezident Zeman se shodl s budoucí ministryní obrany Černochovou na prioritách: Podpora průmyslu, export i obchody vláda-vláda
Popisek: Jana Černochová
01 / 12 / 2021, 18:30

Budoucí ministryně obrany Jana Černochová dnes jednala s prezidentem Milošem Zemanem o problematice armády a obrany.

Budoucí ministryně obrany konstatovala, že jednání proběhlo v příjemné atmosféře, pak již přešla k věcným záležitostem. S prezidentem Zemanem se bavili o modernizaci armády, nejnovějších technologiích, robotických systémech a dronech a dalších sofistikovaných zařízeních. Podle Černochové se Zeman zajímal rovněž o akviziční procesy a chtěl vědět po Černochové, v jakých případech by případně viděla změnu i z hlediska legislativního.

Černochová podporuje metodu nákupu ,,vláda-vláda", aby se proces akvizic celkově urychlil, protože ne všechny velké projekty se stačí dotáhnout do úspěšného konce. V tom je tak budoucí ministryně obrany konzistentní, protože ještě ve funkci předsedkyně Výboru pro obranu takové řešení podporovala. 

„Informovala jsem pana prezidenta o tom, že bychom chtěli udělat legislativní úpravu toho, aby vlastně tak jako dneska může Česká republika soutěžit, nebo se respektive účastnit akvizičního procesu vláda – vláda, tak aby vlastně i Česká republika mohla být tou vládou, která bude dávat garance za některé české podniky pro to, aby mohly někdy exportovat – a byla by to záruka státní.

V diskusi s prezidentem Zemanem nebylo vynecháno ani téma domácího obranného průmyslu a českého exportu. ,,Bavili jsme se i o podpoře českého exportu, českého zbrojařského průmyslu, protože máme za to, že skutečně v naší zemi je spousta firem, které dělají vojenský materiál, jenž v těch zahraničních zemích může najít uplatnění,“ dodala Černochová, kterou podle jejích slov překvapila shoda s hlavou státu na prioritách Ministerstva obrany.

Důležitá je, jak podotkla budoucí ministryně obrany, aby začala diskuse o aktuálních armádních prioritách. Zmínila, že se bude muset rozhodovat v dalších letech o způsobu ochrany našeho vzdušného prostoru, zvlášť když končí smlouva na pronájem letounů Gripen už v roce 2027. Současně zmínila problematiku tanků a jejich budoucnosti.

,,Musí doproběhnout nějaká modernizace našich tanků, protože těch 30 pojízdných, které máme z více než 80, tak jsou zčásti kanibalizovány, a zčásti jsou skutečně ještě tou sovětskou technikou, která je už bohužel za hranicí životnosti," prohlásila na tiskovém brífinku Černochová.

Důležitým bodem schůzky pak byla diskuse o výdajích 2% HDP na obranu. Černochová míní, že by ČR i nadále měla trvat na dodržení tohoto závazku, současně při přepracování státního rozpočtu na příští rok nevidí příliš velký prostor pro škrty v rezortu obrany.

S Lubomírem Metnarem, jejím předchůdcem ve funkci, by pak chtěla navázat nějakou formu spolupráce, podle Černochové se Metnarovi podařilo dotáhnout některé významné zakázky do konce, rovněž podpořila, aby Metnar zasedl v čele sněmovního Výboru pro obranu.

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace