Příměří na Donbase je intenzivně porušováno - Ukrajina se obává provokací, nasazeno bylo i těžké dělostřelectvo

Příměří na Donbase je intenzivně porušováno - Ukrajina se obává provokací, nasazeno bylo i těžké dělostřelectvo
Autor fotografie: Vitaly V. Kuzmin; CC BY-SA 4.0|Popisek: 122mm 2S1 Gvozdika
17 / 02 / 2022, 15:00

Od půlnoci do dnešních 11 hodin bylo hlášeno 29 případů porušení klidu zbraní palbou dělostřeleckých projektů ráže 122 mm, 120mm a 82mm minometů a granátometů. Tanky ostřelovaly město Trojicke v Luhanské oblasti. Ukrajinské vládní síly popřely informaci ruské stanice RIA Novosti, že by ostřelovaly pozice proruských separatistů. Naopak obvinily protistranu z útoků na své jednotky a explicitně uvedly, že ukrajinští vojáci nezahájili odvetnou palbu. Zasažena měla být i školka ve Stanycji Luhanske ležící 20 km severovýchodně od Luhansku. V Kyjevě stoupá z budovy ruské ambasády dým, není jasné, zda jde o likvidaci dokumentů či nehodu.

Přes tvrzení Moskvy o částečném stažení jednotek napětí na rusko-ukrajinské hranici přetrvává. Podle Spojených států není vyloučeno, že Rusko hledá záminku pro vojenskou akci na ukrajinském území. Ruský prezident Putin před dvěma dny po setkání s německým kancléřem Scholzem hovořil o situaci na Donbase jako o "genocidě": "To co se děje na Donbasu je genocida." Současně jej ruští poslanci vyzvali, aby uznal nezávislost separatistických republik na Donbase.

Nyní si Ruskem podporovaní separatisté a ukrajinské síly vyměňují obvinění z ostřelování linie příměří na východě Ukrajiny. Podle reakce Kyjeva tyto incidenty vypadají jako "provokace" v době, kdy má Rusko na hranicích shromážděné vojáky, údajně na manévrech. Moskva obvinění Západu, že plánuje invazi do sousední země, odmítá, a uvádí, že část sil stahuje. Jakékoli stažení jednotek však nelze doložit, a naopak podle Spojených států jsou ruské armády podél ukrajinské hranice dále posilovány.

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo video, které podle něj ukazuje stahující se jednotky. Soukromá americká společnost Maxar Technologies, která sleduje hromadění vojenské techniky v oblasti, uvedla, že satelitní snímky ukazují, že Rusko sice stáhlo část vojenské techniky z blízkosti Ukrajiny, ale jiná technika do prostoru soustředění sil naopak dorazila.

Agentura Reuters cituje vysoce postavený ukrajinský vládní zdroj, který uvedl, že ostřelování na linii dotyku s Ruskem podporovanými separatistickými silami přesáhlo rozsah porušování příměří, které je běžně hlášeno v průběhu celého konfliktu: "Není to obvyklé. Velmi to vypadá jako provokace."

Podle Společného kontrolního a koordinačního střediska (JCCC), ve kterém má své zástupce jak Rusko, tak Ukrajina, byly zasaženy palbou osady Zolote-5, Sokolniki, Veselenkoje a Nižne Lozovoje, a to minomety ráže 120 a 82 mm, protitankovými granátomety SPG-9, automatickými granátomety AGS-17 a kulomety. Podle ukrajinské armády také zakázanými těžkými zbraněmi, tanky a děly ráže 122 mm. Podle Carla Bildta z think tanku European Council on Foreign Relations (Evropská rada pro zahraniční vztahy) nelze při nasazení těžkého dělostřelectva hovořit o nějakém selhání místních horkých hlav z řad separatistů, ale o důsledek přímého ruského velení.

Zdroj: Reuters, ČTK, Twitter

Tagy článku