Příměří na Donbase je intenzivně porušováno - Ukrajina se obává provokací, nasazeno bylo i těžké dělostřelectvo

Příměří na Donbase je intenzivně porušováno - Ukrajina se obává provokací, nasazeno bylo i těžké dělostřelectvo
Autor: Vitaly V. Kuzmin; CC BY-SA 4.0|Popisek: 122mm 2S1 Gvozdika
17 / 02 / 2022, 15:00

Od půlnoci do dnešních 11 hodin bylo hlášeno 29 případů porušení klidu zbraní palbou dělostřeleckých projektů ráže 122 mm, 120mm a 82mm minometů a granátometů. Tanky ostřelovaly město Trojicke v Luhanské oblasti. Ukrajinské vládní síly popřely informaci ruské stanice RIA Novosti, že by ostřelovaly pozice proruských separatistů. Naopak obvinily protistranu z útoků na své jednotky a explicitně uvedly, že ukrajinští vojáci nezahájili odvetnou palbu. Zasažena měla být i školka ve Stanycji Luhanske ležící 20 km severovýchodně od Luhansku. V Kyjevě stoupá z budovy ruské ambasády dým, není jasné, zda jde o likvidaci dokumentů či nehodu.

Přes tvrzení Moskvy o částečném stažení jednotek napětí na rusko-ukrajinské hranici přetrvává. Podle Spojených států není vyloučeno, že Rusko hledá záminku pro vojenskou akci na ukrajinském území. Ruský prezident Putin před dvěma dny po setkání s německým kancléřem Scholzem hovořil o situaci na Donbase jako o "genocidě": "To co se děje na Donbasu je genocida." Současně jej ruští poslanci vyzvali, aby uznal nezávislost separatistických republik na Donbase.

Nyní si Ruskem podporovaní separatisté a ukrajinské síly vyměňují obvinění z ostřelování linie příměří na východě Ukrajiny. Podle reakce Kyjeva tyto incidenty vypadají jako "provokace" v době, kdy má Rusko na hranicích shromážděné vojáky, údajně na manévrech. Moskva obvinění Západu, že plánuje invazi do sousední země, odmítá, a uvádí, že část sil stahuje. Jakékoli stažení jednotek však nelze doložit, a naopak podle Spojených států jsou ruské armády podél ukrajinské hranice dále posilovány.

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo video, které podle něj ukazuje stahující se jednotky. Soukromá americká společnost Maxar Technologies, která sleduje hromadění vojenské techniky v oblasti, uvedla, že satelitní snímky ukazují, že Rusko sice stáhlo část vojenské techniky z blízkosti Ukrajiny, ale jiná technika do prostoru soustředění sil naopak dorazila.

Agentura Reuters cituje vysoce postavený ukrajinský vládní zdroj, který uvedl, že ostřelování na linii dotyku s Ruskem podporovanými separatistickými silami přesáhlo rozsah porušování příměří, které je běžně hlášeno v průběhu celého konfliktu: "Není to obvyklé. Velmi to vypadá jako provokace."

Podle Společného kontrolního a koordinačního střediska (JCCC), ve kterém má své zástupce jak Rusko, tak Ukrajina, byly zasaženy palbou osady Zolote-5, Sokolniki, Veselenkoje a Nižne Lozovoje, a to minomety ráže 120 a 82 mm, protitankovými granátomety SPG-9, automatickými granátomety AGS-17 a kulomety. Podle ukrajinské armády také zakázanými těžkými zbraněmi, tanky a děly ráže 122 mm. Podle Carla Bildta z think tanku European Council on Foreign Relations (Evropská rada pro zahraniční vztahy) nelze při nasazení těžkého dělostřelectva hovořit o nějakém selhání místních horkých hlav z řad separatistů, ale o důsledek přímého ruského velení.

Zdroj: Reuters, ČTK, Twitter

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace