Případ granátometů LGL-7 na Ukrajině: Každá západní pomoc důležitá je. Bez důkazů nelze nikoho odsuzovat. Roli hraje i vycvičenost vojáků, říká expert

Případ granátometů LGL-7 na Ukrajině: Každá západní pomoc důležitá je. Bez důkazů nelze nikoho odsuzovat. Roli hraje i vycvičenost vojáků, říká expert
Autor fotografie: Qypchak; CC BY-SA 3.0|Popisek: LGL-7 je variantou RPG-7
21 / 03 / 2022, 20:00

Na twitterovém účtu UkraineWeaponsTracker se v neděli v poledne objevila zpráva tohoto znění: "Ukrajina: Ukazuje se, že ne každá západní pomoc je užitečná. Někdy se dokonce stává nebezpečnou. Podle ukrajinských bojovníků dva české granátomety STV Group LGL-7 vybuchly po několika výstřelech. V důsledku toho byli dva vojáci zraněni." Doprovodily je fotografie zničených zbraní a místa nehody. V první řadě je třeba říci, že tyto zbraně nebyly součástí dodávek zajištěných Ministerstvem obrany ze zásob využitelné výzbroje Armády České republiky. Neméně důležité je přitom uvést, že o okolnostech není dosud známo vůbec nic jiného, než výše uvedený příspěvek.

Označený výrobce/dodavatel granátometů LGL-7, poličská společnost STV Group, k situaci vydala následující prohlášení:

"Na sociální síti Twitter jsme dnes zaznamenali informaci o selhání zbraně LGL-7 pravděpodobně dodané naší společností v rámci pomoci Ukrajině před invazí Ruské federace. Předně bychom chtěli vyjádřit lítost nad touto událostí a popřát brzké uzdravení zraněným. Z fotografií není jasné, zda selhala zbraň samotná nebo náboj. Naše výrobky podléhají během výroby důkladné kontrole. Je to výrobek, který jsme již dodali řadě zákazníků a podobnou nehodu jsme nikdy nezaznamenali. Jakýkoli výrobek ale i přes uvedenou snahu může například vadou materiálu selhat. V tuto chvíli zjišťujeme prostřednictvím ukrajinského velvyslanectví a twitterový účet, který tuto zprávu uveřejnil, více podrobností. Posléze budou naši specialisté schopni určit, co se vlastně stalo. Na základě těchto zjištění budou přijata odpovídající opatření. Věříme, že se jedná o výjimečné a nešťastné selhání jednoho kusu výrobku. 

Skupina STV se od začátku ruské agrese na území Ukrajiny aktivně zapojuje v rámci pomoci jejím obráncům, a to nejen dodávkami zbraňových systémů, balistických vest a přileb ale také darem 50 000 dávek náhradní potravy od sesterské společnosti gusty.

Věříme, že i navzdory této nešťastné události naše podpora přispěje k vítězství ukrajinské armády.

Слава Україні!"

A je otázkou, co se ve skutečnosti stalo. Z množství zbraní dodaných bojujícím Ukrajincům jde o první, ojedinělý a politováníhodný případ, který ale může mít řadů vysvětlení. Žádná zbraň není 100% spolehlivá, a dva případy ze zřejmě více než 500 dodaných kusů představují velmi malý podíl. Podle reakcí, které vzbudil tento případ, je zřejmé, že důležité budou okolnosti celého případu a také faktory jako například vycvičenost vojáků, o kterých zajím nevíme vůbec nic.

Redakce SM oslovila vojenkého experta, který zkusil nastínit možné problémy použití zbraně (samozřejmě bez bližší znalosti o události): „U RPG mohlo dojít chybným zacházením k zanesení komory a pak k roztržení zbraně, protože plyny nevyšly ven, ale přetlakovací odpalovací trubkou. To může být pískem, bahnem nebo sněhem.“

Podle jeho slov existují i specifika jeho použití: „Pokud cíl jede zprava do leva není problrém. V opačném směru může střelec udělat chybu a přiklonit RPG na sebe. Pokud sebou hodil na zem a zbraň nezkontroloval, mohlo dojít k problému. Vojáci na Ukrajině často zachází s neznámými typy zbraní, což znamená zvýšené riziko špatného použití.“

Problémy můžou být způsobeny podle experta rovněž špatným způsobem skladování.

Obdobně hovořil i jeden z komentářů v twitterové diskuzi:

"Zveřejňovat něco takového bez podrobností je neproduktivní a bezohledné.  Může to být selhání způsobené nedostatečným výcvikem a nesprávným nabitím granátu do odpalovacího zařízení."

Minimálně zarážející je také věta, která doprovázela zveřejnění fotek. „Ukazuje se, že ne každá západní pomoc je užitečná.“ Proč by stránka, která si bere za cíl propagovat západní podporu Ukrajině, bez důkazů odsuzovala pomoc od evropských spojenců. Do celé diskuze to minimálně vnáší pochybnosti o zveřejnění celé informace.

Bylo by chybou apriorně na základě tohoto incidentu označit dobře míněnou pomoc za neužitečnou. LGL-7 je jednoranný 40mm granátomet vyráběný jako ekvivalent známějšího a světově rozšířeného RPG-7. Určitě nepatří do kategorie nejúčinnějších moderních protitankových zbraní; ale i tyto zbraně mají pro bojující Ukrajinu svůj význam a jsou proti invazní ruské armádě efektivně nasazovány. Rychlý závěr, že na základě tohoto incidentu není západní pomoc zcela užitečná, ve skutečnosti hraje do karet spíše proruskému narativu, jehož cílem je protiruské síly rozdělovat a zpochybňovat jejich úmysly.

Zdroj: Twitter, STV Group

Tagy článku

-->