Autor fotografie: IDF / Public domain|Popisek: Mitznefet
V rámci zpravodajství z válečných událostí v Gaze opět pravidelně vídáme na fotografiích ženy a muže izraelských obranných sil s podivnými klobouky na helmách. Mitznefet nemají pro ni za nic.
Brutální útok členů palestinského nutí Hamas v listopadu 2023 přinesl válku do osudem zmítané oblasti. Zdrogovaní ozbrojenci vraždili, znásliňovali a unášeli civilní izrelské obyvatelstvo. Zdálo se, že pro IDF byl atak překvapením. Izrael se rozhodl pro zcela zásadní operaci s cílem zcela zlikvidovat Hamas. Stav se postupně otáčí proti Izaelcům. I přes maximálně opatrný postup jsou velké ztráty mezi civilním obyvatelstvem a především některé evropské vlády reagují přesně v intencích toho, kolik mají muslimských voličů.
IDF v Gaze a Rafahu
IDF v zásadě Gazu obsadila a poslední baštou Hamasu zůstal Rafah, kde se zřejmě nachází i většina rukojmích. Na jejich osudech velice záleží izraelskému obyvatelstvu a pro Netanjahua je důležité je osvobodit. Problém ovšem je, že se izraelskému premiérovi začal rozpadat válečný kabinet. Likvidace Hamasu v žádném případě není věcí nejbližších dní a jeho vedení sídlí tak jako tak mimo Izrael. Navíc si zřejmě větší část Izraleců pokračování války nepřeje a chtějí jen zpátky své spoluobčany. Rafah je prubířským kamenem, protože s útokem na něj nesouhalsily ani USA a při nedávném osvobození čtyř rukojmí údajně podle informací Hamásu zahynuly stovky Palestinců.
Problém obecně nabyl povahu mezinárodního charakteru. Překvapivé je, jak málo se na straně radikálů z Gazy angažují arabské státy, snad s výjimkou Kataru a mocichtivého tureckého prezidenta Erdogana. Velmi aktivní je ovšem Írán a jeho poskok v Libanonu Hizballáh. Hnutí s železnou pravidelností ostřeluje raketami Izrael a nutí řešít Tel Aviv efektivitu své PVO. Na pořad dne přichází vývoj ekonomičtějších systémů než je třeba Iron Dome. Navíc se proti Izraleli silně angažují jemenští povstalci z kmene Hútíů, opět silně podporovaní Teheránem.
IDF a Mitznefet
Pokrývku začaly používat IDF poprvé v polovině 90. let, kdy se izraelské jednotky zapojily do konfliktu s Hizballáhem v jižním Libanonu. Přesný původ Mitznefetu zatím zůstává nejasný, ale jednotky židovského státu se jím staly velmi známými. Vytvářely si kuchařské čepice vystřižené ze síťoviny na maskování helem i celých obleků. Samotné slovo Mitznefet má historické souvislosti. Lze přeložit několika způsoby jako obal, kapota nebo turban.
Turban známý jako Mitznefet měl podle tradice nosit velekněz v Jeruzalémském chrámu v období tzv. Druhého chrámu, přibližně 586 př. n. l. – 70 n. l. Pokrývka hlavy slouží především k maskování. “Turbany” jsou výrazně větší než helmy a jsou vytvářeny tak, aby rozbily snadno rozpoznatelný kulatý tvar klasických ochran hlavy. Už z předchozích konfliktů jsou známé přilby pokryté síťovinou, aby ztížily rozpoznání vojáka a znemožnily nechtěný odlesk ochrany.
Hamas není v Gaze proti IDF pozadu
Voják, který používá “kuchařskou čepici” je v terénu hůře rozpoznatelný a je těžším cílem pro odstřelovače. Pokrývka navíc poskytuje ochranu před sluncem a lze ji nastavit tak, že zakrývá hlavu maximálně, což je v horkých pouštích Blízkého východu zásadní výhoda a lze jej nosit i bez helmy. Moderní Mitznefety vyrábí různí izraelští výrobci taktického vybavení. Jsou nejčastěji vytvořeny z nylonové síťoviny s vojenskými mimikry a plastovými částečkami, jež přispívají k ochraně hlavy vojáka.
Aby Hamas nezůstal pozadu, používá Mitznefety také a to především jeho ozbrojené křídlo Brigády Izz ad-Din al-Qassam (IQB). Palestinští Arabové většinou nepmají speciální materiály jako Izraelci, ale výrazně silnější látky, jež odpovídají maskovacím vzorům nositelů. Tyto izraelské „kuchařské čepice" byly pochopitelně přejaty celou řadou armád ve světě, kde nepochybně přispívají ke snížení rizika odhalení vojáků v bojové či cvičné situaci.
Zdroj: The Drive