Příslušníci izraelských IDF nosí na hlavách kuchařské čepice. Mají svůj účel

Příslušníci izraelských IDF nosí na hlavách kuchařské čepice. Mají svůj účel
Autor fotografie: IDF / Public domain|Popisek: Mitznefet
14 / 11 / 2023, 09:00

V rámci zpravodajství z válečných událostí v Gaze opět pravidelně vídáme na fotografiích ženy a muže izraelských obranných sil s podivnými klobouky na helmách. Mitznefet nemají pro ni za nic.

Pokrývku začaly používat IDF poprvé v polovině 90. let, kdy se izraelské jednotky zapojily do konfliktu s Hizballáhem v jižním Libanonu. Přesný původ Mitznefetu zatím zůstává nejasný, ale jednotky židovského státu se jím staly velmi známými. Vytvářely si kuchařské čepice vystřižené ze síťoviny na maskování helem i celých obleků. Samotné slovo Mitznefet má historické souvislosti. Lze přeložit několika způsoby. Obal, kapota nebo turban. 

Turban známý jako Mitznefet nosil židovský velekněz ve Svatém chrámu v Jeruzalémě během období Druhého chrámu, přibližně 586 př. n. l. – 70 n. l. Pokrývka hlavy slouží především k maskování. “Turbany” jsou výrazně větší než helmy a jsou vytvářeny tak, aby rozbily snadno rozpoznatelný kulatý tvar klasických ochran hlavy. Už z předchozích konfliktů jsou známé přilby pokryté síťovinou, aby ztížily rozpoznání vojáka a znemožnily nechtěný odlesk ochrany. 

Mitznefet

Voják, který používá “kuchařskou čepici” je v terénu hůře rozpoznatelný a je těžším cílem pro odstřelovače. Navíc pokrývka poskytuje ochranu před sluncem a lze ji nastavit tak, že pokrývá hlavu maximálně, což je v horkých pouštích Blízkého východu zásadní výhoda a lze jej nosit i bez helmy. Moderní Mitznefety vyrábí různí izraelští výrobci taktického vybavení. Jsou udělány z nylonové síťoviny s vojenskými mimikry a plastovými částečkami, jež přispívají k ochraně hlavy vojáka.

Aby Hamás nezůstal pozadu, používá Mitznefety také a to především jeho ozbrojené křídlo Brigády Izz ad-Din al-Qassam (IQB). Palestinští Arabové většinou nepoužívají speciální materiály, ale výrazně silnější látky, jež odpovídají maskovacím vzorům nositelů. Jinak byly kuchařské čepice pochopitelně přejaty celou řadou armád ve světě, kde nepochybně přispívají ke snížení rizika odhalení vojáků v bojové či cvičné situaci. 


Zdroj: The Drive

 

Tagy článku