Příští týden začíná jubilejní 30. ročník prestižního obranného veletrhu MSPO v polských Kielcích

Příští týden začíná jubilejní 30. ročník prestižního obranného veletrhu MSPO v polských Kielcích
Autor fotografie: Radomil talk, CC BY-SA 3.0|Popisek: W-3RL Sokół
02 / 09 / 2022, 17:00

V úterý 6. září se otevřou brány 30. ročníku veletrhu obranné a bezpečnostní techniky (MSPO), který se bude konat opět v polských Kielcích.

Ve dnech 6.-9. září ožijí jako každoročně polské Kielce prestižním obranným veletrhem, který je svého druhu největším ve střední Evropě. Tentokrát půjde již o jubilejní 30. ročník. Na akci se sjede řada předních zahraničních společností působících v obranném sektoru, nebudou chybět ani české firmy, jež zde vystaví své novinky. Ze zahraničních společností si cestu do Polska najdou například BAE Systems, Raytheon, General Dynamics, Lockheed Martin, Patria či Boeing. Na veletrhu bude vystavovat 400 společností ze 27 zemí z celého světa.

České účasti pak budou dominovat společnosti ze zbrojařsko-průmyslového holdingu Czechoslovak Group (CSG). Na MSPO své produkty vystaví společnosti Excalibur Army, Tatra Trucks, Česká letecká servisní, MSM Group či Retia. Kopřivnická Tatra Trucks odborné i laické veřejnosti představí tahač Tatra Phoenix s novou pancéřovanou kabinou z produkce Tatra Defence Vehicle (TDV). Excalibur Army ukáže stále horkou novinku v podobě houfnice MORANA 155 mm, jež si odbyla na mezinárodním obranném veletrhu Eurosatory v Paříži svou premiéru. Pardubická Retia přiveze na polský veletrh maketu víceúčelového 3D radaru ReGuard či přenosný radar ReTwis 5.

Své produkty na veletrhu také nabídne uherskohradišťská společnost EVPÚ Defence, přední tuzemský výrobce elektro-optických systémů pro ostrahu hranic, armádní a policejní složky, termovizních kamer a dalšího příslušenství. Elektro-optické systémy firmy EVPÚ Defence v současné době hlídají hranice více než 40 států světa, produkty určené pro armádu pak můžeme nalézt na celé řadě modernizovaných či nově zavedených armádních vozidlech jak v ČR, tak v dalších armádách jednotlivých států NATO.

Ze slovenských firem navštíví MSPO Konštrukta DEFENCE, která se zabývá vývojem zbraňových a elektronických systémů, vyrábí rovněž munici. Dále svou účast přislíbila společnost ZTS špeciál, která vyrábí, modernizuje a opravuje vojenskou techniku, provádí konstrukční práce v oblasti strojírenství. Way Industries se zabývá výrobou nakladačů, v nichž má v současné době na Slovensku přední postavení.

Z polských společností budou na veletrhu vystavovat tradiční obranně-technologická firma Mesko, která slaví tento rok 100 let od svého založení, PZL-Świdnik je zavedeným výrobcem vrtulníků, NITRO-CHEM, výrobce výbušnin, návštěvníkům ukáže novinky z této oblasti. Mnoho firem, které se představí na veletrhu za Polsko, pak patří do státního holdingu PGZ, který je strategickým partnerem pro tento ročník.

Na prestižním polském veletrhu jako tradičně dojde k podpisu řady memorand, trvalejších spoluprací na poli obranného průmyslu, jehož role nabývá na ještě větší důležitosti ve světle válečného konfliktu na Ukrajině.

Tagy článku