Přítomnost Patriotů na Ukrajině poznáte podle prvního sestřeleného ruského letadla

Přítomnost Patriotů na Ukrajině poznáte podle prvního sestřeleného ruského letadla
Autor fotografie: Raytheon Media Site|Popisek: Systém Patriot
16 / 04 / 2023, 08:45

Systémy Patriot budou na Ukrajinu dodány po Velikonocích, řekl v sobotu mluvčí ukrajinského vojenského letectví Jurij Ihnat. Přesnější datum neuvedl, pravoslavné Velikonoce letos připadají na 16. dubna.

Ihnat na dotaz na konkrétní datum obdržení souprav odpověděl, že to nyní nikdo nemůže uvést.

Dodal, že o fungování systémů Patriot na Ukrajině budou všichni vědět, až bude sestřeleno první ruské letadlo. Vyjádření mluvčího poskytl portál Polityka Strany.

Zástupci ukrajinské armády uvedli, že Ukrajina tyto systémy brzy obdrží na konci února 2023. Prezident Volodymyr Zelenskyj na začátku letošního roku. řekl, že jeho země má zaručeny tři baterie Patriotů a slíbil, že bude dále posilovat svou protivzdušnou obranu.

Baterie Patriot mohou účinně zabránit ruskému teroristickému ostřelování ukrajinských měst a kromě Mig-31 nebo Tu-95 odpalujících rakety z bezpečné vzdálenosti bude ohrožovat i případný pokus Rusů o vzdušnou nadvládu nad Ukrajinou. Je jen otázkou, zda 3 komplety budou stačit a zda se je Rusům nepovede v dohledné době zlikvidovat.

Podle výrobce Patriotu, americké společnosti Raytheon, bylo postaveno téměř 250 kusů tohoto systému, a doručeno do 17 států po celém světě. V bývalém postsovětském prostoru americký mobilní raketový systém objednalo Polsko a Rumunsko.

Global Patriot ® Solutions je systém protiraketové obrany skládající se z radarů, technologie velení a řízení a několika typů raket, které všechny spolupracují na detekci, identifikaci a zničení taktických balistických střel, řízených střel, dronů, pokročilých letadel a dalších hrozeb.

Patriot je základem integrované protivzdušné a protiraketové obrany pro 18 zemí.

 

Zdroj: tvp.info, Polityka Strany, eurasiantimes.com, Raytheon

Tagy článku