Přizpůsobíme naše Su-35 vašim potřebám, nátlak USA je nepřijatelný, vzkazuje Rusko Indonésii

Přizpůsobíme naše Su-35 vašim potřebám, nátlak USA je nepřijatelný, vzkazuje Rusko Indonésii
Autor fotografie: flickr.com (public domain)|Popisek: Su-35
04 / 06 / 2020, 14:00

Rusko vzkázalo Indonésii, že adaptuje letouny Su-35 indonéským potřebám, pokud Jakarta kývne na jejich dodávky. Celý kontrakt je v současné době ale nejasný. Indonésie si sice objednala od Ruska 10 letounů Su-35, nicméně existují podle náměstka ministra obrany Wahya Trenggona ,,určité překážky", které brání naplnění dodávek.

Jak nakonec dopadne příběh dodávek ruských letounů Su-35 Indonésii? To zatím není jasné. Rusko oživilo svůj zájem dodat Indonésii letouny Su-35, které si Jakarta objednala už před několika lety, nicméně zatím nemá jediný víceúčelový stíhací stroj.

Některá média přinesly informaci, že kontrakt měl být zrušen - například agentura Bloomberg, a to na nátlak USA, jiná - server defenseworld.net, uvedl už v březnu, že Rusko i Indonésie stále jednají o možném kontraktu na dodávku letounů Su-35.

Nyní společnost Rosoboronexport ve svém prohlášení informovala, že Rusko je připraveno adaptovat letouny Su-35 specifickým indonéským potřebám. Dodala, že letouny Su-35 jsou pro Indonésii tou nejlepší volbou. Současně Rosoboronexport odmítl vnější nátlak USA, aby Jakarta od možného kontraktu o dodávkách letounů  upustila.

Prohlášení společnosti Rosoboronexport zároveň vznáší nad kontraktem další otazníky. Trenggono sice v březnu prohlásil, že kontrakt na nákup Su-35 zrušen nebyl, nicméně server defenseworld.net uvedl, že kontrakt na pořízení 10 strojů Su-35 za 1,14 miliardy dolarů podepsán nebyl. Trenggono již dříve řekl, že existují ,,určité překážky", které brání samotným dodávkám víceúčelových stíhačů.

Ve hře zůstávají kromě ruských strojů podle serveru defenseworld.net také víceúčelové stíhací letouny 4. generace F-16 a potenciálně i stíhače 5. generace F-35. Jejich nákup je však v současné době málo pravděpodobný. Na to, jakému řešení dá Indonésie nakonec přednost, si budeme muset ještě nějaký čas počkat. 

Evidentní nicméně je, že ruské prodejní ceny jsou hluboko pod americkými, ale zároveň uživatelé ruských letounů si stěžují na záruční a pozáruční servis, kdy ruské firmy neplní své závazky. Z toho plyne, že  se v tomto případě Indonésie musí rozhodnout, jaké má preference..

 

Zdroj: defenseworld.net

Tagy článku