Pro Putina jsou výbuchy na letišti Saki horší než potopení Moskvy. Velitel Černomořské flotily odvolán

Pro Putina jsou výbuchy na letišti Saki horší než potopení Moskvy. Velitel Černomořské flotily odvolán
Autor: By Igor Bubin - http://russianplanes.net/ID29371, GFDL 1.2|Popisek: Letiště v Novofedorivce
13 / 08 / 2022, 15:00

Velitel ruské černomořské flotily Igor Osipov byl odvolán, uvedl ukrajinský portál Cenzor.net s odkazem na ruské kanály Telegram.

Novým velitelem Černomořské flotily se stal viceadmirál Viktor Sokolov, uvádí Cenzor.net. Informaci o odvolání Osipova poskytl v Telegramu také poradce ministra vnitra Ukrajiny Anton Heraščenko. Viktor Nikolajevič Sokolov vystudoval Vyšší námořní školu ve Frunze (1985). Poté sloužil na hladinových lodích Pacifické flotily jako velitel hlavice minového torpéda, asistent velitele a velitel námořní minolovky, velitel divize hladinových lodí.

Sokolov velel odřadu Severní flotily, který operoval u pobřeží Sýrie od roku 2016. V tomto uskupení se nacházely největší lodě Ruska – letadlový křižník Admiral Kuzněcov a jaderný křižník Petr Veliký. V roce 2017 byl převelen zpět do Severomorsku a rok nato velel cvičení Ocean Shield, které se poprvé v dějinách Ruska po rozpadu SSSR konalo ve Středozemním moři.

„Výbuch na vojenském letišti Saki byl pro Rusko Vladimira Putina větší ranou než potopení křižníku Moskva. Jak materiálně (...), tak morálně, celé zemi a světu se ukázala chybějící ochrana důležitého vojenského zařízení. V důsledku toho byl velitel Igor Osipov byl propuštěn, “napsal Heraščenko.

Ukrajinské vydání Forbesu odhadlo, že ruská vojenská technika zničená při úterním útoku na leteckou základnu Saki v Novofedorivce na anektovaném Krymu měla hodnotu přes 300 milionů USD.

Satelitní snímky americké společnosti Planet Labs ukazují, že na letišti Saki bylo pár hodin před útokem více než 20 letadel. Jednalo se většinou o stíhačky Su-30SM a průzkumné letouny Su-24MR, dále jeden těžký transportní letoun Il-76 a několik vrtulníků.

Podle novinářů obsahovala tato ruská základna před sérií výbuchů 9. srpna vojenská zařízení v hodnotě mezi 650 a 850 miliony dolarů. Portál Forbes uvádí, že náklady na Su-30SM jsou asi 50 milionů dolarů, Su-24MR asi 6 milionů dolarů a konečně Il-76 až 86 milionů dolarů.

Základna v Novofedorivce byla dříve využívána k provádění leteckých úderů proti Ukrajině.

Zdroj: tvp.info, mil.ru

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace