Problém ruské balistické ponorky před očima Putina

Problém ruské balistické ponorky před očima Putina
23 / 10 / 2019, 19:15

17. října ruská jaderná ponorka vypustila mezikontinentální balistickou raketu. Uletěla stovky kilometrů, než spadla do moře u ruského arktického pobřeží. Důležité testy, součást celostátního jaderného cvičení Hrom 2019, sledoval prezident Putin. Problém? Měly být vypáleny dvě rakety...

Problémy během raketových zkoušek nejsou žádnou neznámou a mohou nastat v kterékoli zemi. Ponorky jsou navrženy tak, aby nesly množství raket, aby bylo zajištěno, že alespoň některé dosáhnou cíle. Současné ruské ponorky nesou 16 raket a americké ponorky třídy Ohio mohou nést dokonce 24 raket. 

Každé selhání je pečlivě sledováno, aby bylo možno vyhodnotit úroveň pohotovosti a použitelnosti příslušné zbraně.

Zdroje ruského ministerstva obrany, citované ruskými médii, uvedly, že rozhodnutí nevystřelit druhou raketu bylo učiněno bezprostředně před vypuštěním této rakety.

"Po vyhodnocení informací o technickém stavu jedné z raket ponorky obdržených těsně před vypuštěním bylo rozhodnuto ji nepoužít při výcvikovém úderu."

Jednalo se o typ známý jako R29R neboli Stingray podle NATO označení. Má dosah 4 000 kilometrů a může nést až 7 nezávislých hlavic, kdy každá o síle 0,2 megatuny může zasáhnout jiný cíl. To znamená, že raketa má celkovou ničivou sílu přibližně 90krát větší než bomba, která dopadla na Hirošimu.

Raketa byla vystřelena jedinou zbývající ruskou balistickou ponorkou třídy Delta-III, K-44 Rjazaň, která byla postavena v roce 1980 a představuje tak minulou (sovětskou) generaci ponorek. Stejně jako většina dalších balistických ruských ponorek a jejich raket Stingray, se i tato ponorka Delta-III blíží ke konci své životnosti.

Ale flotila modernějších jaderných balistických ponorek je již na cestě k ruské flotile. Bude postaveno 7 nových ponorek třídy Borej-II, které doplní 3 lodě Borej-I, které jsou již v provozu. Všechny jsou mnohem modernější než Delta-III a mají nejnovější rakety Bulava. Samotná Bulava však během testů utrpěla selhala a budoucí testy budou pečlivě sledovány.

 

Zdroj: Forbes.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace