Autor fotografie: foto: Ministerstvo obrany Maďarska|Popisek: Leopard 2A4 v maďarských barvách
Již jedním motivem pro rozhodnutí, proč je Leopard dobrá volba, je uskupení uživatelů zvané LEOBEN. Což znamená, že uživatelé tohoto MBT v různých modifikacích sdílejí poznatky z provozu a oprav. Navíc je možno sdílet náhradní díly. A zde není nutno příliš podtrhovat, že kanon kromě tanku Leclerc je z Německa. Francie je svá.
Vyrobeno bylo 3200 tanků Leopard 2 a dodány byly kromě Německa do dalších 15 zemí, a to Rakouska, Kanady, Chile, Dánska, Finska, Řecka, Nizozemí, Norska, Polska, Portugalska, Singapuru, Švýcarska, Švédska, Španělska a Turecka. Tedy do 12 zemí v Evropě.
Žádný z jiných MBT není takto rozšířený, a především zastoupený v evropských armádách. Byť třeba Polsko má ve výzbroji Leopard 2A4 licenčně vyrobený firmou Rheinmetall, všichni ostatní mají Leopardy od KMW, a to ve variantách 2A4 až 2A7+ (2A7V). Rheinmetall nemá licenci na upgrade na vyšší verzi. Počtem vyrobených kusů může konkurovat pouze americký Abrams, ale to pouze vzhledem k velikosti americké armády, nikoliv vzhledem k počtu uživatelů a ani vzhledem k efektivitě provozu. Turbínový pohon je mnohem dražší, a navíc pěchota se nemůže krýt těsně za tankem, aniž by neutrpěla popáleniny od zplodin z motoru. Ale mariňáci si dělali legraci, že při nastartovaném motoru lze dobře uvařit guláš s kotlíkem zavěšeným u výfuku.
Provozní náklady turbínového pohonu jsou vysoké, a proto se většina zemí orientuje na dieselové agregáty, kdy hlavním dodavatelem je pro KMW firma MTU na motory a RENK na převodovky. Takže pokud AČR bude zodpovědně hodnotit možného dodavatele moderních MBT jako optimální a nejefektivnější řešení, vychází Leopard 2 a z dlouhodobé perspektivy verze A7+.
Ruská tanková konstrukční škola ukazuje v konfliktu na Ukrajině své nevýhody. Jistě, tanky mají menší siluetu, ale osádka sedí „v sudu se střelným prachem“. A na internetu jsou dostupné fotografie, kdy po výbuchu munice v tanku došlo k odhození několikatunové věže. U západní konstrukční školy je munice oddělena od osádky, a jsou k dispozici obě varianty, tedy s nabíječem (4členná osádka) nebo s automatickým nabíjením. KMW pro tanky Leopard nabízí obě řešení v rámci požadavků zákazníka. Případně je v nabídce i odlehčená věž z tanku Leclerc na podvozku Leopard s automatickým nabíjením. Možností je tedy mnoho.
Lze tedy říci, že v poměru cena a výkon, náklady na životní cyklus a dále kompatibilita s dalšími armádami NATO se Leopard 2, jenž se zařadí i do služby maďarské armády, jeví pro AČR jako optimální řešení. Lze experimentovat jako Polsko, jež má T-72, T-91 Twardy, Leopard 2A4 a chce nakoupit tanky Abrams a Black Panther, nebo unifikovat výzbroj a sjednotit ji s partnery ze sousedních zemí.
Co je tedy výhodou Leopardů? Mobilita, kompatibilita s dalšími armádami v Evropě, kompatibilita munice, balistická ochrana v upravitelném módu (tankový boj nebo ochrana proti IED), sdílení součástek s partnery, náklady na životní cyklus apod. A to žádný jiný MBT nenabízí.
Zdroj: army-technology.com