Proč je F-22 Raptor nejlepší stíhací letoun světa

Proč je F-22 Raptor nejlepší stíhací letoun světa
Autor: US Air Force, Public Domain|Popisek: F-22 Raptor
28 / 11 / 2020, 11:00

Co je důvodem, proč tolik lidí považuje již desetiletí starý F-22 Raptor za nejvýkonnější platformu, pokud jde o vybojování vzdušné převahy?

Odpověď částečně spočívá ve skutečnosti, že dnešní F-22 se zcela liší od letadel, která se poprvé objevila v roce 1997. Platforma F-22 je schopna neustálé aktualizace a tedy udržení rovnováhy s kroky svých případných konkurentů. Největší rozdíl oproti původním Raptorům je v řadě úprav software a upgradu zbraní, které aktuální F-22 ponesou.

Video: YouTube

F-22 dostanou pokročilé varianty stávajících zbraní, jako rakety vzduch-vzduch AIM-9X a AIM 120-D. Nová AIM-9X Sidewinder má větší dosah a pilotům umožňuje zaútočit na nepřátele z celé řady nových úhlů. Rakety Block II mají přepracovanou elektroniku, která umožňuje významná vylepšení, jako například uzamčení cíle po odpalu díky novému datalinku, který podporuje boj mimo vizuální vzdálenost.

Další část upgradu zbraní zahrnuje schopnost F-22 střelby raket AIM-120D, což je raketa středního doletu pro boj mimo vizuální vzdálenost, tedy raketa typu Advanced Air-to-Air Missile (AMRAAM) určená pro útoky za každého počasí ve dne i v noci. Je to raketa „vystřel a zapomeň“ s aktivním naváděcím radarem, jak uvádí data od společnosti Raytheon. AIM-120D je vyrobena jako upgrade předchozích raket AMRAAM se zvýšeným dosahem, GPS navigací a obousměrným datalinkem (datovým spojením).

F-22 byl také vylepšen o obousměrnou technologii datalinku LINK 16, která umožňuje letadlu odesílat a přijímat informace s F-35. Díky digitální schopnosti přenášet rychle se měnící bojové informace z kokpitu F-22 bez potřeby hlasového přenosu, se snižuje riziko spojené s rušením a hackováním komunikace.

Novější F-22 mají technologii nazvanou Synthetic Aperture Radar neboli SAR, která využívá elektromagnetické signály k vykreslení terénu pod F-22, což umožňuje lepší identifikaci cíle. Technologie SAR vyšle signál na zem a poté analyzuje zpětný signál a vypočítá obrysy, vzdálenost a charakteristiky země pod letounem.

F-22 je také známý díky své schopnosti „supercruise“, tedy Raptor může dosáhnout rychlosti až Mach 1,5, aniž by bylo nutné zapínat přídavné spalování. To umožňuje letět rychleji a dále s menší spotřebou paliva.

Stíhačka má kanón ráže 20mm a schopnost používat všechny rakety vzduch-vzduch a vzduch-země ve výzbroji USAF, včetně přesně naváděných pozemních bomb GBU 32 a GBU 39. Využívá také zařízení nazývané radarový varovný přijímač, technologii s aktualizovatelnou databází navrženou k rozpoznání široké škály nepřátelských stíhačů, podobně jako F-35.


Výše uvedené je pak odpovědí na to, proč USA nejsou ochotné prodat F-22 ani svým spojencům. Jednalo by se o předání obrovské databáze informací o všech zbraňových systémech USAF a komunikace mezi F-22 a F-35. Riziko předání všech těchto informací třetí straně je pro USA příliš vysoké.

Zdroj: The National Interest

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace