Proč ruská armáda ztrácí na Ukrajině tolik tanků? Podle Britů neumí správně využít reaktivní pancíř

Proč ruská armáda ztrácí na Ukrajině tolik tanků? Podle Britů neumí správně využít reaktivní pancíř
Autor fotografie: foto: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Ruský tank zničený v bojích u Mariupolu
20 / 08 / 2022, 13:00

Jedním z důvodů, proč Rusko ztratilo na Ukrajině zřejmě již tisícovku tanků, je to, že nepoužívají správně výbušný reaktivní pancíř (ERA), který snižuje účinnost střel. Vyplývá to z hodnocení britského ministerstva obrany. V předložené analýze se odborníci vracejí do roku 1994, kdy byly identifikovány nedostatky považované za první známky blížící se katastrofy.

Podle Britů se do špatného postupu ruských sil na Ukrajině výrazně promítají problémy s prosazováním bojové disciplíny v armádě. To však není vše.

video: youtube

"Těžké ztráty ruských hlavních bitevních tanků na Ukrajině jsou s největší pravděpodobností částečně způsobeny tím, že Rusko neinstalovalo a nepoužilo správný výbušně reaktivní pancíř (ERA). Správně použitý pancíř ERA snižuje účinnost přilétajících střel ještě předtím, než zasáhnou tank. To naznačuje, že ruské síly nenapravily kulturu špatného používání ERA, která se datuje od první čečenské války v roce 1994. Je velmi pravděpodobné, že mnoho ruských tankových posádek není vyškoleno v používání ERA, což vede k chybnému nastavení výbušných komponentů nebo k jejich úplnému zanedbání," píše se ve zpravodajské zprávě.

Podle britských odborníků tyto nedostatky pravděpodobně přispívají k rozsáhlým incidentům se ztrátami věží, které se při výbuchu tanku oddělují od korby, jak jsou často zdokumentovány na videozáznamech očitých svědků z Ukrajiny.

"Během války ruští velitelé opakovaně zanedbávali prosazování nízké bojové disciplíny, například používání ERA. Kumulativní účinek této nedbalosti je pravděpodobně významným faktorem, který stojí za špatným výkonem ruských sil," uzavírá zpráva.

Zdroj: @DefenceHQ; tvp.info

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.