Programovatelná munice a rekordní dostřel, britský Challenger 3 trumfuje Abrams i Leopard

Programovatelná munice a rekordní dostřel, britský Challenger 3 trumfuje Abrams i Leopard
Autor fotografie: Kevin Field / Flickr|Popisek: Challenger 2 (ilustrační foto)
11 / 06 / 2024, 09:15

Intenzita zbrojení a modernizací západních armád se postupně zvyšuje. Velká Británie podle všech informací chce zpět na scénu i v segmentu MBT (hlavní bojový tank) a dle specifikací se jí to podaří.

Ruská agrese na Ukrajině důkladně hýbe s globálním vojensko-průmyslovým komplexem. Zbrojí prakticky celý západ a zrezivělá mašinérie se pomalu rozjíždí. V devadesátých letech si všichni mysleli, že hard power mizí a zásadní pnutí ve světové politice se budou řešit mírovou cestou. Chyba lávky, Vladimir Putin v roce 2014 přesvědčil svět, že realita je někde jinde. Jednou z mocností druhého řádu, která dlouhodobě podfinancovávala armádu a námořnictvo, byla Velká Británie. Situace se změnila, tah na bránu v podobě MBT Challenger 3 je důkazem. 

Challenger 3 vs ATGM

 

Ukrajina jasně ukazuje, že aktuálně mají proti MBT navrch moderní ATGM (přenosné protipancéřové systémy) jako Javelin nebo NLAW a bezpilotní prostředky, se kterými mají ruské i ukrajinské obrněnce obrovské potíže. Budoucnost je v aktivní ochraně, jelikož pancíře nejde dále nafukovat. Londýn tohle pochopil a kromě zásadního vylepšení kanónu přistupuje k moderním systémům detekce hrozeb a jejich efektivní likvidace. Společně s tím probíhá enormní snaha vylepšit slitiny pancíře. 

Challenger 1

Dost důležitou informací je, že Challenger 3 je vyvinutý společností Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) a tedy na něm participuje asi nejvýznamnější německá zbrojní společnost. Ta se snaží prorazit se svým MBT KF51 a zbavit se mimo jiné závislosti na KNDS, které vyrábí ikonické Leopardy. Rheinmetall dodává modernizovanému stroji některé komponenty a hovoří se o tom, že vana KF51 je v podstatě kopií Leopardu. Velké otazníky se však vznáší nad samotnou kvalitou pancéřování. V každém případě Leopardy mají kanón od svého konkurenta a Rheinmetall stojí za největší inovací Challengeru, pokud vynecháme instalaci izraelské aktivní ochrany Trophy, tedy kanónem.

Podle Army Technology britské ministerstvo obrany v roce 2021 poskytlo RBSL kontrakt v přepočtu za více než 25 miliard korun na modernizaci Challengeru 2 s plánem, že stroj bude fungovat do roku 2040, a pak jej nahradí zcela nová platforma. Britové zrychlují a původní rok 2027 na počáteční provozní schopnost se změnil na 2025. Hmotnost tanku se zvýšila o jednu tunu na 66 tun. Challenger 3 je tedy stále lehčí o nižší jednotky tun než jeho hlavní konkurenti, Abrams a Leopard. Zásadní důraz je kladen na interoperabilitu. Integrace s přátelskými systémy a datová prostupnost jsou absolutní mantrou moderního bojiště. 

Řídící systémy a rychlost reakce jsou zcela klíčové faktory. Při současném stavu schopností detekce za pomoci moderních radarů a dronů může MBT vědět o blízkém nepříteli aniž by ho sám viděl a nutnost promptně reagovat je nezbytná. Časové prodlevy jsou velmi nízké a budou se pohybovat pod tři minuty. Challenger 3 je proto již konstruovaný tak, aby jednak plnil schopnost být částečně sám řídícím systémem a také je rovnou počítáno s tím, že moderní elektronika bude přibývat.    

Rozsáhlá modernizace Challenger 3

 

Výčet modernizací by byl velmi dlouhý. Vylepšené primární zaměřovače a automatické sledování cíle. Širokoplošné vyhledávání a detekce (WASAD) s denním a infračerveným režimem pro noc. Panoramatická a pevná azimutální mířidla, pochopitelně velký displej. Laserový varovný systém, systém aktivní ochrany v podobě velmi účinného izraelského Trophy, který dokáže zasahovat proti nejmodernějším ATGM. Stroj prošel testy elektronického boje, aby dokázal čelit množství senzorů na bojišti. Věž bude zela vyměněna, nutnost zesílit pancíř byla zcela nezbytná. 

Podle Army Recognition získá Challenger 3 jeden primát a to je účinný dostřel kanónu L55A1 120 mm, který bude činit se speciální municí DM73 5 000 metrů. Konkurence má 4 km. Došlo k přesunu od drážkovaného vývrtu děla k hladkému. Tank bude schopen používat širokou škálu munice od vysoce průbojných APFSDS přes vysoce průbojné HEAT až dokonce po programovatelnou munici. To už je velký pokrok. Není však zcela jisté, zda jí má Leopard 2A8. V kombinaci s vylepšeným řízením palby se Challenger 3 stane opravdu smrtící zbraní.

Tagy článku