VIDEO: Projekt, který se nezdařil? Třída Ivan Gren - výsadková plavidla ruského námořnictva

VIDEO: Projekt, který se nezdařil? Třída Ivan Gren - výsadková plavidla ruského námořnictva
Autor fotografie: mil.ru CC BY 4.0|Popisek: Výsadková loď Ivan Gren
12 / 07 / 2021, 13:00

Ruské námořnictvo má ve výbavě výsadkové lodě třídy Ivan Gren (též Projekt 11711). Zatím jsou aktivní v této třídě dvě jednotky, další dvě se staví.

Ivan Gren je třídou, která je nástupkyní starší třídy výsadkových a velitelských lodí Projekt 1174  (v kódu NATO třída Ivan Rogov). Ivan Gren představuje moderní výsadkové lodě ruského námořnictva, v níž byly objednány čtyři jednotky. Kýl prototypové jednotky Ivan Gren byl založen v roce 2004, spuštění na vodu proběhlo až v roce 2012 a zařazena do služby byla v roce 2018. Druhá jednotka, Pjotr Morgunov, byla spuštěna na vodu v roce 2012 a do služby vstoupila v prosinci 2020.

gren

                                              Výsadková loď Ivan Gren (Foto: OlegErm, CC BY-SA 4.0)

 

Délka plavidel s ocelovým trupem činí 120 m, mohou dosáhnout rychlosti 18 uzlů. Jejich výzbroj tvoří jeden kanon A-190 ráže 100 mm, umístěný ve věži na přídi a dále dva 30mm kanónové komplety AK-630M a dva čtyřicetihlavňové 122mm raketomety A-215 pro neřízené střely MS-73 Grad-M. Plavidla slouží též jako nosiče pro vrtulníky Kamov Ka-29 a vzlétávat znich mohou rovněž bitevní vrtulníky Kamov Ka-52K. Plavidla jsou schopná přepravovat až 13 hlavních bitevních tanků či 36 obrněných transportérů a 300 námořníků.

                                   

                                                                            Video: YouTube

 

Aktuálně probíhá stavba dvou zbývajících jednotek - Vasilije Trušina a Vladimira Andrejeva , jejichž kýl byl založen v dubnu 2019. Stavbu lodí v této třídě však provázely problémy, konstrukce plavidel musela být vícekrát upravena podle požadavků ruského námořnictva a projekt nabral viditelné zpoždění. To, že třída Ivan Gren by mohla mít problémy, zřejmě není způsobeno ani tak neschopností ruských konstruktérů nebo změnami ze strany ruského námořnictva, ale nutností urychleně vyřešit v minulosti zrušený kontrakt na dodávku francouzských výsadkových lodí Mistral. Původně se počítalo s tím, že vznikne celkem šest jednotek, ale bylo rozhodnuto o redukci na čtyři.

Server Naval News informoval o tom, že loděnice JSC Jantar v Kaliningradu učinily ve stavbě zbývajících plavidel znatelný pokrok. Podle aktualizovaného harmonogramu mají dvě zbývající jednotky, Vladimir Andrejev a Vasilij Trušin vstoupit do služby v roce 2023, respektive 2024. Tyto jednotky jsou konstruovány jako upgradovaná verze prvních dvou jednotek s větším výtlakem (7 000-8 000 tun místo 5 000, resp. 6 000 tun) prostornější palubou a výkonnějšími motory.

O třídě Ivan Gren se hovoří mnohdy jako o projektu, který se v rámci modernizace ruského námořnictva z výše uvedených důvodů nezdařil podle plánu. Uvidíme, jak se nakonec podaří uspět dvěma upgradovaným jednotkám. Pokud ano, může naopak dojít dle možností ruského námořnictva k rozšíření této třídy ještě na více jednotek. 


Zdroj: Naval News, Wikipedia

Tagy článku