Proletěly izraelské F-35 Adir nad palácem Bašára Asada?

Proletěly izraelské F-35 Adir nad palácem Bašára Asada?
09 / 03 / 2017, 10:45

Podle francouzského novináře, nově zařazené F-35A ADIR izraelské stealth stíhačky se již zúčastnily boje.

Údajně první letecký úder byl proveden v lednu proti cílům v Sýrii, ani ne měsíc od jejich prvního přistání v Izraeli. Georges Malbrunota, který píše pro francouzské noviny Le Figaro, citoval francouzské zpravodajské zdroje. Na svém Twitteru uveřejnil informaci, že izraelské F-35 se zúčastnily náletu na syrské území v noci z 12. na 13. ledna. Cílem mise byly údery na cíle v okolí hlavního města Damašku.

Afterburner Thursday! © Nir Ben-Yosef (xnir)

Podle Malbrunota, stroje F-35 zacílily na sklady, které obsahovaly mobilní protiletadlový raketový komplet (SAM) PANCIR-S1 ruské výroby, u kterého měl Izrael obavu, že může být dodán ze Sýrie do Hizballáhu, který působí v Libanonu. Sklad byl lokalizován u vojenského letiště Mezzeh v Damašku.

Během stejného útoku izraelské letectvo (IAF) také údajně zničilo baterii vyspělého ruského systému S-300, nasazeného v blízkosti syrského prezidentského paláce na hoře Qassioun. Podle stejného nejmenovaného francouzského zpravodajského zdroje citovaného Malbrunotem, provedly izraelské F-35 nad palácem syrského prezidenta Bašára Asada přelet, než se vrátily do Izraele.

Israeli F- 35 "Adir" in US

Malbrunota cituje nejmenované vojenského představitele: "S Pantsiry by si Hizballáh zajistil, že izraelské letectvo by bylo téměř neschopné operovat nad Libanonem." (Tím je patrně míněno nasazení strojů F-16 a F-15, F-35 by tento problém mít neměly pozn.redakce)

Není pravděpodobné, že by Izrael přiznal použití F-35, nicméně v minulosti bylo izraelské IAF velmi rychlé, co se týče zapojení nových aktiv do boje v případě jejich potřeby pro konkrétní úkoly. Také pokračuje snaha Izraele zabránit tomu, aby pokročilé zbraně skončily u Hizballáhu, a tedy to mohlo zapříčinit údajné nasazení F-35.

Jisté je, že letecký úder proti letišti Mezzeh byl proveden a syrské orgány obvinily Izrael.

Zdroj: AirForces Monthly

Tagy článku