Mohou změnit průběh války: Zamíří drony Reaper a Predator na Ukrajinu?

Mohou změnit průběh války: Zamíří drony Reaper a Predator na Ukrajinu?
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: MQ-9 Reaper
19 / 04 / 2022, 13:00

Ukrajina jedná s americkou stranou o možné dodávce dronů MQ-1 Predator a MQ-9 Reaper.

Zamíří drony MQ-1 Predator a MQ-9 Reaper na Ukrajinu a doplní tamní bezpilotní vzdušné prostředky? Není to vyloučeno. Ukrajinští vedoucí představitelé navštívili výrobce zmiňovaných dronů, společnost General Atomics. Mluvčí společnosti General Atomics uvedl, že UAV jsou připraveny k okamžitému přesunu na horkou ukrajinskou půdu.

Pokud drony budou na ukrajinské válčiště dodány, vydatně by to posílilo ukrajinské kapacity bezpilotních prostředků. Nicméně konečné slovo bude mít americká vláda a ta zatím nerozhodla o transferu těchto účinných vzdušných prostředků.

Pravděpodobnost, že se tak stane, nicméně stoupá, protože americký prezident Biden již rozhodl o dodávce kamikaze dronů Switchblade. Nebylo zpočátku jasné, jakou variantu USA na Ukrajinu posílají, nicméně poslední informace hovoří o tom, že USA kromě ,,balíčku" dronů Switchblade 300 dodají také účinnější verzi Switchblade 600, protože Ukrajina potřebuje mimo jiné účinně eliminovat tankovou sílu nepřítele.

V této souvislosti uveďme, že o drony MQ-9 se zajímá rovněž Polsko, které má zájem o jejich rychlou dodávku ve světle událostí, které se nyní dějí na Ukrajině. Případný obchod by se realizoval ve zrychleném režimu či proceduře, Polsko totiž samozřejmě vnímá situaci, která se nyní odehrává na Ukrajině a nechce do budoucna ponechat nic náhodě. 

Bezpilotní prostředek MQ-1 Predator byl původně využíván výhradně pro průzkumné účely (RQ-1A) a později vznikla jeho modifikovaná ozbrojená verze (MQ-1) vyzbrojená dvěma řízenými střelami AGM-114 Hellfire. Predator je v provozu od roku 1995. Byl nasazen v bojích o Afghánistán, Bosnu, Kosovo, Irák, Jemen a Libyi.

Drony MQ-9 Reaper představují účinné vzdušné útočné prostředky, první let stroje proběhl v roce 2001, zařazen do služby byl v roce 2007. Primárně je určen k ničení mobilních pozemních cílů, ale díky celému spektru moderních senzorů a komunikačních nástrojů je využíván i k průzkumu. Reapery byly operačně nasazeny například ve válce v Afghánistánu, Iráku, zasahovaly i pozice Islámského státu v Sýrii a již zmiňovaném Iráku.

Zdroj: Forbes, Washington Post

Tagy článku

-->