Protiletadlové komplety od SAABu pro AČR zajímají Piráty. Poslanec Kolářík interpeloval Babiše

Protiletadlové komplety od SAABu pro AČR zajímají Piráty. Poslanec Kolářík interpeloval Babiše
Popisek: protiletadlový komplet RB 70
26 / 06 / 2018, 14:00

AČR chce za 1,2 miliardy koupit bez výběrového řízení protiletadlové komplety RB 70 od švédské firmy SAAB. SM o tom, jak je tato zakázka neefektivní a předražená, informoval již v dubnu. Mimo jiné jsme informovali, jak Brazílie nakupuje jeden takový systém za 29 milionů, naproti tomu ČR od stejného výrobce za 44 milionů korun.

Naše články zaujaly poslance Pirátů, Lukáše Koláříka, který je členem Výboru pro obranu, a proto podal písemnou interpelaci na toto téma premiérovi. Premiér Babiš si zadal zpravování odpovědi na Koláříkovu interpelaci na ministerstvu obrany. Odpověď však zjevně nepodrobil kontrole na Úřadu vlády, a tak lapidárně řečeno vběhl Pirátům na vidle. Odpověď na interpelaci obsahovala řadu vážných chyb. V prvé řadě poslanec Kolářík vyčetl premiérovi, že se odvolává na marketingovou studii zpracovanou ministerstvem v roce 2017, i když o pořízení konkrétního typu protiletadlového systému bylo rozhodnuto již v letech 2011 až 2015. Přesto tato tzv. marketingová studie je klíčovým dokumentem, který má obhájit výhodnost tohoto předraženého nákupu. Dále zpochybnil argument o výhodnosti nákupu, neboť se ušetří za logistiku a výcvik, protože armáda již starší verzi toho systému používá.

psali jsme: Stejné zbraně, stejný výrobce, jiná cena

Kolářík premiérovi napsal: ,,konstatuji, že tento argument není pravdivý, protože ve stávající veřejné zakázce hodlá MO pořídit úplné komplety logistiky, výcviku a plnohodnotné implementace s integrace do ASVŘP”. Jinak řečeno dle Koláříka se za logistiku a výcvik neušetří, neboť tyto položky jsou naceněny v dodávce nových RBS. O tom, jak je zakázka neefektivní, svědčí i další argumenty. Například za 1,2 miliardy se mají nakoupit protiletadlové komplety, ale rakety pro tyto systémy se budou muset následně koupit, a to za nejméně 1,2 miliardy Kč. Přitom ministerstvo obrany vytváří dojem, že se budou moci využít rakety používané u staršího současně využívaného a dosluhujícího systému protiletadlových kompletů od téže firmy.

Pirát Kolářík žádá klíčové dokumenty. Omnipol má problém

Nechvalně známá česká zbrojařská společnost Omnipol patřící příteli Miroslava Kalouska Richardu Hávovi dodávala AČR protiletadlové systémy RBS již v roce 2004. Přitom již tehdy byla zakázka výrazně předražená. Zatímco tyto systémy v devadesátých letech nakupovalo Thajsko nebo Venezuela za 267 tisíc USD za jeden komplet, Česko dalo za jeden komplet 2,7 milionu USD. Poslanec Kolářík vyzval premiéra, aby Ing. Tomáš Dvořáček, ředitel odboru vyzbrojování, se na zpracování nové odpovědi na interpelaci nepodílel, neboť má úzké vztahy se zástupci firmy Omnipol.

psali jsme: Severská detektivka na MO ČR: Předražili Švédové RBS-70 NG?

Kolářík naopak žádá zveřejnění znaleckého posudku, který si ministerstvo obrany na tuto zakázku nechalo zpracovat. Soudní znalec podle informací z ministerstva se odmítl podepsat pod předraženou zakázku a popravdě zhodnotil výrazně nižší cenu RBS, než za kterou chce ministerstvo nakupovat. Posudek je tak klíčem k zjištění reálné ceny dodávky. Společnost Omnipol popřela informace SM, že by měla se společností SAAB uzavřenou provizní smlouvu. Zájem lidí z Omnipolu o tuto zakázku je však zcela zjevný a bezesporu nejde jen o minulost.

Obrana se snaží posudek znalce utajit. Šlechtová musela ministerstvo opustit

Na jedné straně ministryně Šlechtová blokovala tendry, které byly dlouho připravovány a řádně tendrovány. Na druhé straně Šlechtová nad koupí předražených raketometů nejen zavírala oči, ale její úřad aktivně tuto zakázku hájil na zasedání vlády. Co ministryni vedlo k obhajobě spolupráce se společností SAAB, kterou dříve veřejně zastupoval Omnipol, není jasné. Jisté je, že působení ministryně se nelíbilo nejen premiérovi, ale i prezidentovi.

protiletadlový komplet RB 70

Nového ministra nyní v této věci čeká těžké rozhodování. Armáda tlačí na rychlé nahrazení dosluhující techniky. Důkazů o neefektivitě nákupu je však hodně. Redakce SM si klíčový dokument posudek znalce na základě zákona 106 o přístupu k veřejným informacím vyžádala. Třicetidenní lhůtu ministerstvo však nedodrželo a prodloužilo ji o dalších deset dnů. Náš zdroj, jehož identitu však redakce z pochopitelných důvodů nebude zveřejňovat, nám sdělil, že na ministerstvu probíhá snaha o utajení tohoto znaleckého posudku. Doufejme, že druhá interpelace poslance Koláříka a jmenování nového ministra donutí ministerské úředníky marketingovou studii i posudek znalce zveřejnit.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.