Protiletadlový raketový komplet 9K35M Strela-10 - spolehlivý pomocník v boji se vzdušným nepřítelem

Protiletadlový raketový komplet 9K35M Strela-10 - spolehlivý pomocník v boji se vzdušným nepřítelem
Autor fotografie: Srđan Popović CC BY-SA 4.0|Popisek: Protiletadlový raketový komplet 9K35 Strela-10
25 / 04 / 2019, 10:00

Raketový komplet 9K35M Strela-10 je určen k protiletadlové obraně pozemního vojska při boji. Byl původně vyráběn v SSSR a ve službě je od roku 1979.

Naše armáda má k dispozici kromě jiného protiletadlového kompletu 2K12 KUB i protiletadlový raketový systém 9K35M Strela-10 (v kódu NATO SA-13 GOPHER). Systém, který je nástupcem staršího kompletu 9K31 Strela-1,je primárně určen k protiletadlové obraně pozemního vojska, zejména tankových a mechanizovaných uskupení před vzdušným útokem při vysoké mobilitě.

Za původním systémem stála sovětská společnost Saratovskij Zenit a návrh na nový protiletadlový raketový komplet vznikal v závěru sedmdesátých let. Do služby byl systém potom zařazen v roce 1979 a používaly jej i státy někdejšího východního bloku. Hlavní předností kompletu je vysoká mobilita, kterou zaručuje lehký pásový transportér MT-LB, poskytující vynikající jízdní vlastnosti v terénu.

Posádku vozidla tvoří tři muži - velitel, střelec a řidič. Pohonnou jednotku zajišťuje dieselový motor JaMS-238 V o výkonu 240 koní. Maximální rychlost je na silnici 61,5 km/h, na vodě pak 6 km/h, dojezd činí 500 km. Systém je možné přepravovat po železnici nebo letecky.

Pokud se bavíme o raketové výbavě, je komplet vybaven čtyřmi protiletadlovými raketami 9M37. V odpalovacím zařízení jsou připraveny čtyři rakety vybavené vysoce explozivní hlavicí, protiletadlový komplet standardně veze celkem 8 raket, přičemž čtyři jsou do zásoby v přepravním prostoru. Výškový dosah 55 kilogramové rakety činí 10 - 5000 m, dálkový dosah je pak 1,5 - 10 km.

Systém je vybaven rádiovým zaměřovačem 9S16, který pracuje na principu pasivní lokace. K identifikaci cílů slouží radiolokační dotazovač NRZ typu KREMNYJ-2, který je nahrazován systémem MARK XII.

Komplet byl modernizován v několika etapách pardubickou společností RETIA, která mimo jiné stojí i za modernizačním procesem protiletadlového raketového kompletu 2K12 KUB. Systém 9K35M tak byl během dvou etap modernizačního procesu vybaven mimo jiné prostředky datové komunikace, bylo integrováno inerciální navigační zařízení TNA-3 do systému zpracování dat, došlo k integraci dotazovače IFF AN/TPX-56, přibyla také elektronika řízení natáčení věže na vybraný cíl a další prvky.

 

Zdroj: acr.army.cz, vojsko.net

Tagy článku