VIDEO: Protiletadlový systém Land Ceptor má za sebou úspěšný zkušební sestřel

VIDEO: Protiletadlový systém Land Ceptor má za sebou úspěšný zkušební sestřel
Autor: Screenshot YouTube|Popisek: Land Ceptor
13 / 06 / 2018, 08:30

S oznámením o úspěšném sestřelu cvičného cíle na střelnici Vidsel ve Švédsku přišel 28. května sám výrobce MBDA. Land Ceptor má být jakožto nástupce systému Rapier zařazen do výzbroje už v roce 2020.

Protiletadlový systém krátkého dosahu Land Ceptor patří do rodiny raket CAMM (Common Anti-Air Modular Missile), které vychází z rakety vzduch-vzduch ASRAAM (Advanced Short Range Air-to-Air Missile). Oproti ní ovšem mají modernizovanou elektroniku a navádění. Samotné jednostupňové rakety označované jako CAMM mají dosah až 25 km, respektive 45 km ve variantě CAMM-ER . Krom nich jsou ovšem v rámci rodiny sdíleny a upravovány jednotlivé komponenty.

psali jsme: Rusko přesune do Sýrie protiletadlový systém S-400, nebo S-300

Oznámení o úspěšném sestřelu cvičného cíle se týká právě pozemní varianty systému označovaného jako Land Ceptor a ve variantě pro zahraniční zákazníky jako EMADS (Enhanced Modular Air Defence Solutions). Ve výzbroji britské armády nahradí systém krátkého dosahu Rapier využívající antirakety s dosahem od 400 do 8 200 m, které jsou umístěné po čtyřech na otočném odpalovacím zařízení. Oproti tomu odpalovací zařízení Land Ceptoru umístěné na kolovém podvozku má pojmout v kontejnerech až osm střel. A samotný systém už označujeme za systém krátkého až středního dosahu.

psali jsme: Izraelské letectvo versus syrské PVO

Jako cvičný cíl v rámci zkoušky byl podle zveřejněných snímků použit vzdušný cíl Composite Engineering BQM-167 Skeeter dlouhý zhruba 6,1 m s maximální rychlostí 0,93 machu. Z jaké vzdálenosti a při jaké rychlosti došlo k jeho sestřelení, ovšem není známo. Podle dostupných informací nicméně došlo ke zkoušce se střelou v základní variantě CAMM.

Ačkoliv jak pozemní varianta Land Ceptor, tak námořní Sea Wolf přináší oproti svým předchůdcům podstatná zlepšení nejen v dosahu, objevují se i hlasy kritiků. Podle těch je navzdory všem vylepšení systém nedostatečný proti ruským protilodním střelám. Otázkou tedy zůstává, jaký způsobem a zda vůbec na toto bude reagovat britské námořnictvo, které prozatím proklamuje dostatečnost zvoleného řešení.

psali jsme: Rusko nasazuje v Sýrii další systémy protivzdušné obrany S-300VM

Krom střeleb pozemní varianty systému se do popředí zájmu v druhé polovině minulého měsíce dostala také námořní varianta označovaná jako Sea Ceptor, jež oficiálně vstoupila do služby v britském námořnictvu. V něm nahrazuje taktéž starší systém Sea Wolf. Sea Ceptor bude chránit plavidla třídy označované jako Type 23 frigate (alias Duke-class) a v budoucnu i obě letadlové lodě – HMS Queen Elizabeth, jež podstupuje zkoušky, tak rozestavěnou HMS Prince of Wales.

Zejména námořní varianta systému CAMM má i exportní úspěchy. Pro ochranu svých lodí před letouny i protilodními střelami je vybrala Brazílie, Chile, Itálie, Nový Zéland a Španělsko. Oproti tomu pozemní varianta na prvního zahraničního zákazníka teprve čeká.

 

Autor: Michal Polák

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Response.Write(uiC.dfpBanner(pageType, "endofpage"))