Protivzdušný systém S-550: Nový ruský zabiják nejrychlejších cílů

Protivzdušný systém S-550: Nový ruský zabiják nejrychlejších cílů
Autor: Dmitriy Fomin, flickr (CC BY 2.0)|Popisek: S-400 (ilustrační obrázek)
16 / 11 / 2021, 13:00

V počáteční fázi je vývoj nového protivzdušného systému S-550, který má být ještě účinnější než jeho předchůdce S-500.

Rusko systematicky rozšiřuje své kapacity nejmoderních protivzdušných prostředků. Ministr obrany Sergej Šojgu v Moskvě oznámil, že Rusko vyvíjí protiraketový systém s označením S-550, komplex, který má představovat absolutní špičku mezi protivzdušnými prostředky.

To, že se pracuje na novém komplexu, bylo jasné z Šojgových slov: ,,Prezident Putin klade zvláštní význam na vývoj domácích protivzdušných systémů a dodávky S-350, S-500 a S-550 ruským ozbrojeným silám." Vývoj je teprve v počáteční fázi, a tak o něm nejsou známé téměř žádné a Šojgu na setkání s nejvyššími vojenskými představiteli neprozradil žádné detaily.

Z toho, co však zatím víme, se má jednat o systém, za jehož vývojem stojí koncern Almaz-Antej, a nová zbraň se má zaměřovat na účinnou likvidaci těch nejrychlejší cílů, které by nedokázaly sestřelit S-400 či S-500, ani jiné ruské protivzdušné systémy. Agentura TASS informovala, že systém bude mít větší dosah a S-550 by se měl zaměřovat na nejobtížněji zachytitelné cíle. Ruská armáda by mohla převzít první baterii před rokem 2025.

Nový projekt S-550 je vlastně novodobou obnovou systému s úplně jinými technologickými možnostmi, na němž se pracovalo již v 80. letech. Nicméně projekt zůstal nedokončen a prototyp vyřazen v roce 1992.

S-500 do Číny a Indie?

SM informoval o tom, že jiný systém protivzdušné obrany S-500 by mohl tvořit součást i indické či čínské armády, což připustil ředitel Federální služby pro vojensko-technickou spolupráci Dmitrij Šugajev. O tom by se mohlo jednat na plánované Putinově návštěvě Indie v prosinci, kde by teoreticky mohla padnout řeč i o nejnovějším protiraketovém systému S-550. Rusko mezitím začalo s dodávkou protivzdušného komplexu S-400, což potvrdil již zmíněný Šugajev.

Indie podepsala kontrakt na dodávku 5 baterií S-400 v roce 2018 a stane se tedy dalším zahraničním zákazníkem těchto ruských protivzdušných systémů, a to i přes nelibost USA.


Zdroj: The Moscow Times, TASS

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace