Prototyp konvertoplánu Bell V-280 Valor je hotov, čekají ho první testy

Prototyp konvertoplánu Bell V-280 Valor je hotov, čekají ho první testy
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: konvertoplán Bell V-280 Valor
13 / 09 / 2017, 11:00

Konvertoplán Bell V-280 Valor je připraven absolvovat první testy, nejprve na zemi, potom ve vzduchu. Oznámila to společnost Bell Helicopter.

První vzlet konvertoplánu Bell V-280 Valor se uskuteční na podzim, Předtím projde sérií testů na zemi v Texasu na Amarillo Assembly Center.

psali jsme: Bell představil vrtulník budoucnosti

US Army plánuje prostřednictvím programu JMR-TD (Joint Multi-Role Technology Demonstrator) testování dvou odlišných prototypů ve vzduchu. Má jít o zkoušky, které budou důležité pro design budoucí rodiny vojenských konvertoplánů či vrtulníků se schopností VTOL (Vertical Take-Off and Landing). Letky těchto vysokorychlostních strojů se mají do vzduchu dostat po roce 2030.

Konvertoplán je součástí experimentálního programu JMR-TD. V jeho rámci se testují nové stroje vysokorychlostních strojů se schopností kolmého startu a přistání VTOL. US Army bude následně zkoušet v průběhu roku při podrobnějších testech schopnosti a potenciál konvertoplánu Bell V-280 Valor. Pokud testy dopadnou dobře, americká armáda spustí navazující program Future Vertical Lift (FVL), který bude mít za cíl nahradit současné vrtulníky, zejména UH-60 Black Hawk a bitevní AH-64 Apache.

psali jsme: VIDEO: ,,Americký Rambo" CH-53K King Stallion unese přes 12 tun nákladu

Když půjde vše podle plánu, bude možné sériově dodávat Bell V-280 Valor americké armádě v roce 2025.

Konvertoplán Bell V-280 Valor bude určen především k dopravě vojáků, vzdušné podpoře a také převozu nákladu. Může dosáhnout maximální rychlosti 560 km/h. Přeletová vzdálenost stroje činí 3 900 kilometrů a maximální vzletová hmotnost 13 000 kilogramů. ,,Standardně" je kabina konvertoplánu určena pro čtyřčlennou posádku, pojme však dalších 14 mužů výsadku.

 

Zdroj: defensenews.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.