Průzkumný a pozorovací komplet SNĚŽKA - vysoce mobilní prostředek sloužící k celé řadě úkolů

Průzkumný a pozorovací komplet SNĚŽKA - vysoce mobilní prostředek sloužící k celé řadě úkolů
Autor fotografie: 8. kontingent AČR v silách KFOR (autor: Armáda ČR|Popisek: Průzkumný a pozorovací komplet SNĚŽKA
30 / 05 / 2019, 10:00

Dnes si v seriálu o technologiích české armády představíme průzkumný komplet SNĚŽKA (PzPK Sněžka), který je vysoce mobilním prostředkem průzkumu v české armádě.

Průzkumný a pozorovací komplet SNĚŽKA vznikl v rámci projektu, když česká potřebovala zavést do výzbroje moderní prostředek, který by byl určený nejen primárně pro dělostřelecký průzkum, ale také v případě potřeby pro vševojskový. Za vývojem kompletu stál Vojenský technický ústav výzbroje a munice (VTÚVM) ve Slavičíně. Na projektu participoval i Vojenský opravárenský závod 026 Šternberk. Na vývoj vozidla byla uvolněna částka necelých 600 milionů korun. 

Postupně vznikl jeden prototyp a pak dalších osm sériových kus, které byly zaváděny do výzbroje naší armády v letech 1996 - 2002. Prvním uživatelem stroje se stal 46. dělostřelecký oddíl v Pardubicích. Všech 8 kompletů je nyní provozováno 13. dělostřeleckou brigádou armády ČR, která je dislokovaná v posádce Jince. Co se týče nsazení, byla SNĚŽKA nasazena například v misi SFOR II na území bývalé Jugoslávie v letech 2000-2001. 

Vozidlo, které postaveno na upraveném podvozku BVP-1, obsluhují 4 osoby, bojová hmotnost činí 17,4 tuny, délka 7,53 m, šířka 3,15 m. Maximální rychlost je 55 km/h (po silnici), v terénu 20 km/h a při plavání 7 km/h. Dojezd činí 600 km. SNĚŽKA detekuje své cíle pomocí radiolokátoru, denní přehledové kamery, denní zaměřovací kamery a infračervené kamery.

Komplet SNĚŽKA je určen k plnění několika úkolů, z nichž první je dělostřelecký průzkum, jak už vyplývá z názvu vozidla. SNĚŽKA tak zajišťuje identifikaci a sledování různých pozemních cílů od osob přes bojovou těchniku až po budovy. Komplet je schopen i detekce nízko létajících vzdušných cílů, například bezpilotních letadel a vrtulníků.

Mezi další úkoly patří obecný průzkum bojiště, to znamená sběr dat o terénu a pozicích cílů, sledování meterorologické situace, následné zpracování dat,která jsou předávána vyššímu velení. Komplet také spolupracuje se systémem řízení palby dělostřeleckého oddílu, což je další úkol. Poslední z hlavních úkolů vozidla je sledování dopadů, resp. výbuchů dělostřeleckých granátů a vyhodnocování jejich efektů. 

V roce 2012 byl s již zmíněným VTÚVM  ve Slavičíně uskutečněna modernizace vozidla. Ta byla zaměřena na komunikační a senzorové vybavení, ale také na zvýšení komfortu obsluhy. O dva roky později pak modernizovaná SNĚŽKA úspěšně absolvovala kontrolní a vojskové zkoušky. 

Průzkumný a pozorovací komplet SNĚŽKA je moderní systém, který snese kvalitou srovnání se svými zahraničními protějšky. Naše armáda v něm má záruku spolehlivého průzkumného systému, který splňuje ta nejnáročnější kritéria.

 

Zdroj: vojsko.net, army.cz

Tagy článku