Průzkumný íránský migrant Mohajer 6 na Ukrajině doplnil útoky Geranů-2
foto: Hadi Hirbodvash / Wikimedia commons / CC-BY/UAV Mohajer 6
Již přes dva roky se města po celé Ukrajině potýkají s útoky stovek íránských UAV Geran-2, které Rusko posílá na vojenské i civilní objekty. Jen velice mimořádně je mezi ruskými drony také průzkumný íránský Mohajer 6, který na konci minulého týdne havaroval poblíž Kurska.
V neděli 26. května bylo na sociální síti X zveřejněno video havarovaného íránského průzkumného dronu Mohajer 6 (z perštiny lze přeložit jako migrant) používaného ruskou armádou k průzkumným i útočným misím na ukrajinském území. UAV se podle ukrajinského informačního portálu Militarnyi zřítilo z důvodu nespecifikované vady na motoru a po nehodě bylo ve velmi dobrém stavu nalezeno civilisty v Kurské oblasti. Podrobnosti celého incidentu nebyly blíže určeny ruskou ani ukrajinskou stranou. Vedle UAV Šáhid 136, známým též pod označením Geran-2, je tak Mohajer 6 dalším íránským dronem, který Rusové využívají pro útoky na ukrajinské pozice.
Dron Mohajer 6 se řadí mezi středně velké UAV, které od února 2018 sériově vyrábí íránská společnost Qods Aviation Industries. Dolet dronu je přibližně 500 km, jeho maximální rychlost se pohybuje okolo 200 km/h a stroj dokáže plnit mise dlouhé až 12 hodin. Jeho rozpětí křídel přesahuje 10 metrů a svou konstrukcí se podobá UAV Falco vyráběném společností Selex ES nyní patřící pod skupinu Leonardo. Pro průzkum využívá množství elektro-optických, laserových, infračervených a dalších systémů využívajících technologii elektronického boj. Velkým specifikem dronu Mohajer 6 je fakt, že se z velké části skládá z civilních součástek, které je možné běžně získat na trhu.
UAV Mohajer 6 s civilními součástkami rozšířen po celém světě
Příkladem této praktiky je samotný motor dronu Mohajer 6, Rotar 914, který vyrábí australská společnost Rotax. Tento motor je běžně používán pro podomácku vyrobená letadla a drony, a je proto na trhu volně k dostání od specializovaných dodavatelů. I přesto, že je dron Mohajer 6 primárně určen pro průzkum a pořizování snímků nepřátelských objektů a vojenské techniky, na svých dvou nebo čtyřech podvěsech dle varianty umístěnými pod křídly může nést munici až do hmotnosti 150 kg. Havarovaný dron nalezený na Ukrajině byl totiž podle videozáběrů prokazatelně vyzbrojen íránskými střelami vzduch-země Qaem 5.
_Army-2022_2022-08-20_2232.jpeg)
Podle studie The mIlitary Balance 2024 britské organizace The International Institute for Strategic Studies začaly být drony Mohajer 6 dodávány do Ruska v roce 2022. Kromě východoevropské mocnosti a Íránu s těmito UAV disponuje armáda Venezuely nebo Etiopie. Drony Mohajer 6 mají však ve svém arzenálu pravděpodobně také polovojenské skupiny v Sýrii a Súdánu nebo libanonský Hizballáh. Tato skutečnost odpovídá dlouhodobé vojenské politice Íránu, který je podle svého nedávného vyjádření z veletrhu armádní techniky DSA 2024 v Malajsii otevřen spolupracovat s různými mezinárodními partnery. Pokud by se proto Mohajer 6, podobně jako Šáhid, osvědčil na Ukrajině, pravděpodobně tím Írán získá velké množství nových potenciálních kupců.
Íránský dron Mohajer 6 v Rusku
Drony Mohajer 6 začalo Rusko proti Ukrajině využívat nedlouho po začátku konfliktu v roce 2022 a podle informací webového portálu Oryx byly zatím zneškodněny jen dva kusy těchto průzkumných UAV. Nejméně jeden další Mohajer 6 byl zabrán ukrajinskou armádou na podzim 2022 a nedávno nalezený téměř nepoškozený dron je kvůli svému velmi dobrému stavu velmi ceněnou „kořistí” ukrajinské armády. Ukrajinské síly by jej proto nyní mohly využít pro zjištění jeho bližších technických parametrů a případně posoudit, který ze zbraňových systémů PVO, jež mají k dispozici, by byl pro jejich zneškodnění nejvhodnější.
Tagy