Slovenská armáda modernizuje, prvé dva vrtuľníky Black Hawk dorazili na Slovensko

Slovenská armáda modernizuje, prvé dva vrtuľníky Black Hawk dorazili na Slovensko
Autor fotografie: Screenshot/Youtube
27 / 06 / 2017, 07:00

Na letisku v Prešove včera pristáli prvé dva viacúčelové vojenské vrtuľníky UH-60M Black Hawk, budú súčasťou výzbroje Vzdušných síl OS SR.

''...modernizácia, po ktorej sa roky v ozbrojených silách volalo, sa dnes stala realitou,“ uviedla hovorkyňa rezortu obrany SR Danka Capákova vo svojom stanovisku.

Tieto stroje by mali nahradiť už zastarané ruské vrtuľníky Mi-17. Ministerstvo obrany SR informovalo, že celkovo plánuje kúpiť deväť viacúčelových vrtuľníkov. Dva kusy sú už v Prešove, budúci rok by mala pribudnúť ďalšia dvojica, a v roku 2019 by malo byť dodaných zvyšných 5 kusov.

Slovensko zaplatí za tieto vrtuľníky 261 miliónov amerických dolárov, splatiť by sme ich mali do roku 2024.

Tieto nové vrtuľníky UH-60M Black Hawk budú slúžiť v Prešove, vo Vrtuľníkovom krídle generálplukovníka Jána Ambruša. V Spojených štátoch už boli nedávno vycvičené štyri slovenské posádky pre tieto vrtuľníky, výcvik ďalších prebieha.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.