První bojové vozidlo pěchoty Lynx KF41 předáno maďarské armádě

První bojové vozidlo pěchoty Lynx KF41 předáno maďarské armádě
Autor fotografie: Rheinmetall|Popisek: Lynx KF41
18 / 10 / 2022, 09:00

Pro maďarskou armádu to je významný mezník - bylo jí předáno v Budapešti první bojové vozidlo pěchoty Lynx KF41.

V Budapešti bylo maďarské armádě předáno první bojové vozidlo pěchoty. Slavnostní ceremonie se zúčastnil také generální ředitel zbrojovky Rheinmetall Armin Papperger a maďarský premiér Viktor Orbán. ,,Jsme hrdí na to, že jsme dodali první bojové vozidlo pěchoty Lynx KF41 našemu maďarskému partnerovi," prohlásil Papperger a současně dodal, že pro Maďarsko to je důležitý mezník v modernizaci armády.

Jde tak o postupné naplňování smlouvy, která byla uzavřena v září 2020 na dodávku celkem 218 bojových vozidel pěchoty Lynx KF41. V rámci smlouvy se Rheinmetall zavázal odeslat Maďarsku také 9 vyprošťovacích vozidel Büffel. Hodnota zakázky činí více než 2 miliardy eur. V první vlně maďarská armáda dostane 46 v Německu vyrobených Lynxů a tři vyprošťovací vozidla Büffel. Zbývajících 172 vozidel bude vyrobeno v Maďarsku ve společném podniku ustaveném společností Rheinmetall a maďarskou vládou.

Od svého vzniku byl Lynx vyvíjen jako modulární řada vozidel. Je založen na osvědčených technologiích, navržen jako maximálně smrtící, odolný, mobilní a s všestrannou výkonností. Na jeho převaze na bitevním poli se podílí sestava výkonných zbraní, nejnovější technologie ochrany živé síly a agilita v jakémkoli terénu. Všestrannost Lynxu je vhodná k vojenským operacím všeho druhu – od mírových misí po válečné operace vysoké intenzity. Bojové vozidlo pěchoty Lynx KF41 (kde KF znamená ‘Kettenfahrzeug’, německý výraz pro pásové vozidlo) oslavilo svůj celosvětový debut na Eurosatory 2018 v Paříži.

S hmotností kolem 40 tun se může vozidlo pochlubit vysokou nosností a maximálním vnitřním objemem umožňujícím bezpečně a pohodlně vézt tříčlennou posádku a až devítičlenný výsadek. Díky své modulární architektuře může být Lynx rychle a snadno konfigurován pro různé role. Kromě bojového vozidla pěchoty (BVP) je k dispozici řada dalších variant; včetně vozidla pro velení a řízení, průzkum, bojové ženisty, opravu a vyprošťování a polní ambulanci. Změna modulu podle typu mise zabere jen několik málo hodin, jak bylo předvedeno již na mezinárodním veletrhu na Eurosatory 2018.

Hlavní zbraní věže Lance instalované na BVP Lynx je stabilizovaný 30mm automatický kanón schopný palby ABM (airburst ammunition). To dovoluje vozidlu napadat cíle s účinnosti a velkou přesností na vzdálenosti kolem 3000 metrů – i když jsou v pohybu. Díky své flexibilitě a růstovému potenciálu může být LANCE 2.0 snadno upravena na stejné platformě pro větší ráži, jako pro 50mm automatický kanón. Nadto může být věž Lance vybavena různými protitankovými řízenými střelami jako je EuroSPIKE, který používá jak Armáda ČR, tak Bundeswehr.

Zdroj: joint-forces.com, Rheinmetall

Tagy článku