První dva americké bombardéry B-21 jsou dokončené a připravené k testování

První dva americké bombardéry B-21 jsou dokončené a připravené k testování
Autor: US Air Force Commons|Popisek: B-21 Raider
12 / 06 / 2021, 11:00

První dva bombardéry nové generace B-21 jsou hotové a připravené pro zahájení testů, informoval server aero-mag.com.

Ve vývoji nových amerických bombardérů B-21 nastal další významnější posun. První dva stroje jsou již dokončené a připravené k testování. Na kompletaci bombardérů pracuje výrobce Northrop Grumman, který je vyvíjí ve městě Palmdale v Kalifornii. Jak uvedl server aero-mag.com, první let zmíněných bombardérů je naplánován na rok 2022.

Americké letectvo chce postupně zařadit nejméně 145 nových bombardérů, přičemž odhadovaná cena má činit kolem 90 miliard dolarů. Program na vývoj bombardérů se vyvíjí zatím podle plánu a americké letectvo nechce ,,přepřahat" a program zbytečně urychlovat, aby nedošlo k jeho předražování, jako se to stalo u jiných vojenských programů, nejviditelněji u letounů F-35.

Bombardér je koncipován jako stroj s velmi dlouhým doletem, pracuje se na něm již od roku 2015, projekt počítá s tím, že B-21 bude víceučelovým strojem, a tak by mohl zastat roli jak klasického strategického bombardéru se schopností stealth, tak záchytného stíhače, a rovněž by mohl být použit i ke sběru informací a řízení boje.

Počítá se s tím, že že B-21 dosáhne počáteční operační způsobilosti do roku 2030.

 

Zdroj: aero-mag.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace