Autor fotografie: DARPA
Koncem listopadu došlo k premiérovému letu dronu X-61A alias Gremlin. Test nebyl zcela úspěšný vzhledem k tomu, že vinou padákového systému nakonec došlo ke ztrátě stroje. Data a zkušenosti nicméně budou cenné pro další zkoušky. Nejen americké letectvo totiž bude potřebovat nové způsoby ničení systémů protivzdušných obran.
Americká výzkumná agentura DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) nicméně přišla se zveřejněním zprávy o prvním letu dronu X-61A alias Gremlin až v letošním lednu. O překvapení nejde – o vývoji takového prostředku už víme nějakou dobu. O výběru společnosti Dynetics, jakožto hlavním kontraktorovi jsme ostatně informovali už v polovině roku 2018.
(//www.securitymagazin.cz/defence/darpa-vybrala-dynetics-ma-vyzkouset-sber-autonomnich-dronu-transportnim-letounem-1404060256.html).
Gremlin byl vypuštěn z pylonu pod křídlem jinak transportního letounu Hercules. Samotný let trval 1 hodinu a 41 minut. Bohužel však došlo k problému s padákem, pomocí něhož měl přistát, a tím ke zničení dronu při přistání. Přesto si programový manažer z agentury DARPA Scott Wierzbanowski pochvaluje množství získaných dat a celkemoprávněně zmiňuje i řadu úspěšných letových manévrů. K dispozici zůstávají aktuálně ještě čtyři prototypy, které budou potřeba pro další letové zkoušky. Právě čtveřice dronů pak má být zachycena nosným letounem během pouhých 30 minut v rámci závěrečného testu.
Videozáběry z prvotního letu X-61A Gremlin (Dynetics)
Rojením proti moderním PVO
Drony vzešlé ze současných projektů budou využívat při vyhledávání a ničení protivzdušných systémů taktiku tzv. rojení, při které dojde zároveň přehlcení schopnosti zaměření a sledování cílů k navedení odvetné palby. Budou přitom také vzájemně komunikovat mezi sebou i dalšími bezpilotními nebo palebnými prostředky. Samotný útok na jednotlivé cíle mohou hypoteticky provádět samy nebo mohou být hypoteticky využity k přesné lokaci cílů a „zaměstnat je“, zatímco na ně bude vedena palba ze země, či ze vzduchu.
Lokalizace a především ničení PVO protivníka spočívá v detekci aktivních prvků, identifikaci jednotlivých palebných prostředků a navedení přesné palby z jakýchkoliv prostředků - dronů, letounů, vrtulníků nebo dělostřelectva.
Jak jsme nedávno informovali v článku Typhoon ECR: dvoumístný stíhač pro elektronický boj a mise SEAD (//www.securitymagazin.cz/defence/typhoon-ecr-dvoumistny-stihac-pro-elektronicky-boj-a-mise-sead-1404064723.html),
v současné době udržuje ve své výzbroji letouny specializované na elektronický boj a ničení protivzdušných systémů jen několik států. Protiradarové střely mají navíc tu nevýhodu, že mohou zasahovat jen radary, které o sobě alespoň po nějakou dobu „dávají vědět“. Z toho důvodu může být zapotřebí vzdušný prostor nejdříve narušit, k čemuž pilotované letouny z podstaty věci nejsou ideální. Složitost ničení protivzdušných systémů se navíc komplikuje, je-li vícevrstvá.
Samozřejmě způsobů ničení postavení protivzdušných systémů obrany je vícero. Za zmínku stojí nedávný americký test, kdy stealth stíhací letoun F-35 lokalizoval cíl a palbu vedlo dělostřelectvo prostřednictvím samohybné houfnice. Další v souvislosti zajímavý příklad můžeme vzít z Izraele, který vyřadil ruské protivzdušné systémy Pancir-S1 v Sýrii koordinovaným útokem dronů a řízených střel.
Jak si DARPA představuje vypouštění a zachytávání dronů
Levné a vícenásobně použitelné
Vzhledem k uvedeným příkladům a hypotetickém možnostem je tedy jasné, že ne vždy by musely být drony Gremlin při některých typech útoků obětovány. Ostatně se u nich počítá s životností až na 20 letů – to je dost vzhledem k možnostem jejich využití a zároveň dostatečně málo na to, aby delší provoz zbytečně nevyžadoval dražší řešení. Drony totiž budou moci krom bojové hlavice nést různé systémy. Nejčastěji se spekuluje nad výbavou pro elektronický boj, průzkum, či možnostech vypouštět klamné cíle, odražeče apod.
Dosud ovšem není vůbec jisté, zda současné drony X-61A Gremlins budou vyvinuty do hotového zbraňového systému nebo budou získané zkušenosti využity v nějakém méně, či více navazujícím projektu. Nakonec nejde vyloučit ani to, že se letectvo nakonec rozhodne pro v nějakém ohledu jinou koncepci.
Pro ničení PVO i jiných cílů mohou sloužit velmi levné a malé drony, jako polské WARMATE, jež jsou vybaveny bojovou hlavicí a jsou schopny útočit ve skupině. Jejich velikost i letová hladina dává PVO minimální šanci na dostatečnou reakci. Ale jak vidno, v oblasti dronů je mnoho řešení.
Autor: Michal Polák