První let stroje Su-30SM2 proběhne do konce roku 2020. Letoun přináší řadu vylepšení

První let stroje Su-30SM2 proběhne do konce roku 2020. Letoun přináší řadu vylepšení
Autor: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: Su-30SM
14 / 09 / 2020, 13:00

Prototyp nové varianty víceúčelového bojového letounu Su-30SM2 má uskutečnit svůj první let do konce kalendářního roku, uvedl list Izvestija s odkazem na zdroje z ruského ministerstva obrany. Současně má také do konce roku dojít k podepsání nového kontraktu na dodávku 21 těchto strojů.

Prototyp nové varianty víceúčelového bojového letounu Su-30SM2 realizuje svůj první let do konce tohoto roku, uvedl list Izvestija. Na nové variantě Su-30SM2 byla provedena řada upgradů či vylepšení. V prvé řadě je stroj osazen motory AL-41F-1S, které byly použity i v letounu Su-35S. Díky těmto motorům vzrostl tah o 16% a životnost motoru byla prodloužena na 4 000 hodin.

Nová verze ruského letounu má vylepšenou palubní elektroniku, došlo k zabudování výkonnějšího radaru Irbis místo současného Bars-R. Letoun byl rovněž upraven také pro použití nové zbraně vzduch-vzduch a vzduch-země, takže se počítá s rozšířením zbraňového arzenálu. Izvestija již dříve uvedla, že jednou z nových zbraní by měla být dalekonosná střela Ch-32.

Společně s prvním letem nové verze Su-30SM2 rovněž ruské ministerstvo obrany podepíše do konce roku dva kontrakty, jednak na postavení a dodávku 21 bojových strojů Su-30SM2 a také 25 podzvukových cvičných a lehkých bojových letounů Jak-130. Kontrakty mají hodnotu přes 100 miliard rublů, oznámil ministr obrany Sergej Šojgu. Na novou verzi Su-30SM2 pak bude postupně přebudována celá stávající flotila Su-30SM.

 

Zdroj: TASS, Izvestija

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace