VIDEO: První mobilní raketový systém Patriot pro Rumunsko

VIDEO: První mobilní raketový systém Patriot pro Rumunsko
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Mobilní raketový systém Patriot
21 / 09 / 2020, 17:00

Rumunsko převzalo první mobilní raketový systém Patriot od Američanů. Další tři systémy pak převezme postupně od roku 2022.

Rumunsko převzalo ve čtvrtek první první mobilní raketový systém Patriot. Ten je součástí kontraktu v hodnotě 3,9 miliardy dolarů, a má jednak posílit rumunsko-americké vazby v rámci NATO a současně rumunské obranné kapacity s ohledem na jeho další modernizační plány. Rumunsko se stalo první zemí, která bude vlastnit systém Patriot v regionu Černého moře, kde je Rusko čím dál více vnímáno jako sílící  hrozba Američany a jeho spojenci v NATO.

                                  

                                                                       Video: Youtube

Prodej raketových systémů se realizuje prostřednictvím programu FMS (Foreign Military Sale). Další tři raketové systémy Patriot pak Rumunsko podle stanoveného harmonogramu převezme od roku 2022.

Podle výrobce Patriotu, americké společnosti Raytheon, bylo postaveno více než 240 jednotek tohoto systému, a doručeno do 17 států po celém světě. Z bývalých postsovětských republik je v regionu východní Evropy Rumunsko druhou zemí po Polsku, která se rozhodla pro nákup amerického mobilního raketového systému. Polsko podepsalo kontrakt v roce 2018 na dodávku Patriotů v hodnotě 4,75 miliard dolarů.

O možném nákupu amerických Patriotů projevilo před časem také Turecko. Jako podmínku si však Američané stanovili, že by Ankara musela stornovat již domluvený kontrakt na dodávku protivzdušných systémů S-400 z Ruska. V tomto smyslu pak USA již v lednu učinily Turecku konkrétní nabídku, kdy by prodaly Erdoganově režimu systémy za 3,5 miliard dolarů, ale Turecko by muselo se muselo vzdát již zmíněných protivzdušných komplexů S-400. To však turecký prezident Recep Erdogan rezolutně smetl ze stolu, což učinilo z americké nabídky bezpředmětnou položku.

 

Zdroj: Defenseworld.net, Balkaninsight.com

Tagy článku